Uzlaşmadan yararlanarak HAGB kararı ve sabıka kaydı nasıl kaldırılır?

2019 yılında kanunda yapılan değişiklikler sayesinde şikayete bağlı suçlar dışında bazı suçlar uzlaştırma kapsamına alınmıştır. Kasten yaralamanın basit hali ve taksirle yaralamanın basit hali, hırsızlık, konut dokunulmazlığının ihlali, dolandırıcılık, çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçları yeni düzenlemeyle artık uzlaştırma kapsamındadır. Bu suçlardan dolayı önceden yargılama yapılmış, ceza infaz edilmiş olsa dahi uzlaştırmadan yararlanmak suretiyle sabıka sicilinin silinmesi şansı doğmuştur.

Uzlaştırma hükümlerine göre kişilerin, her suç vakıası için sadece 1 kez uzlaştırmadan yararlanma şansı bulunmaktadır. Buna göre, devletin atayacağı bir kişi tarafları bir araya getirir ve anlaştırmaya çalışır. Burada devletin atadığı uzlaştırmacının bir yargılama yapması söz konusu değildir. Taraflardan birinin suçlu olması, suçsuz olması veya eylemin suç teşkil edip etmemesi de önemli değildir.

Savcılık, önüne gelen dosyada şikayet konusu suç uzlaştırma kapsamına giriyorsa, tarafların ifadelerinin alıp dosyayı uzlaştırmacıya tevdi eder. Taraflar bir edim üstüne veya edimsiz olarak anlaşabilirlerse ve bu edim yerine getirilirse ceza davası açılmaksızın olay kapanır. Edim genelde para olarak kararlaştırılır. Taraflar anlaşamazsa savcı yapacağı değerlendirmeye göre ceza davası açabilir veya açmayabilir.

2019 yılı itibarıyla uzlaştırma kapsamına alınan suçlarda ise yargılama sürüyor olsa, yargılama bitmiş ve hüküm alınmış olsa, para cezası ödenmiş olsa veya hapis yatılmış olsa dahi uzlaştırma işlemleri yapılır. Bu şekilde sanığın sicilini temizlemek için bir şansı daha olur.

İnfaz edilmiş suçlarda uzlaşma olsa dahi ödenen para cezası iade edilmez veya yatılan hapis cezası için tazminat alınamaz. Sadece sicili temizlemek için bir imkan doğmuş olur.

İş başvurularında, silah ruhsatı alımlarında, sabıka kayıtları ile ilgili problem yaşayanların bu şansı iyi değerlendirmeleri ve uzlaşma sağlamak için çaba harcamaları tavsiye edilir.

Uzlaşmaya tabi tüm suçların listesi linkteki PDF’de mevcuttur

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments