Uzlaşmadan yararlanarak HAGB kararı ve sabıka kaydı nasıl kaldırılır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 25/01/2024 by .

sadakat
sadakat

Uzlaştırma hükümlerine göre kişilerin, her suç vakıası için sadece 1 kez uzlaştırmadan yararlanma şansı bulunmaktadır.

Buna göre, devletin atayacağı bir kişi tarafları bir araya getirir ve anlaştırmaya çalışır. Burada devletin atadığı uzlaştırmacının bir yargılama yapması söz konusu değildir. Taraflardan birinin suçlu olması, suçsuz olması veya eylemin suç teşkil edip etmemesi de önemli değildir.

Savcılık, önüne gelen dosyada şikayet konusu suç uzlaştırma kapsamına giriyorsa, tarafların ifadelerinin alıp dosyayı uzlaştırmacıya tevdi eder.

Taraflar bir edim üstüne veya edimsiz olarak anlaşabilirlerse ve bu edim yerine getirilirse ceza davası açılmaksızın olay kapanır. Edim genelde para olarak kararlaştırılır. Taraflar anlaşamazsa savcı yapacağı değerlendirmeye göre ceza davası açabilir veya açmayabilir.

İlginizi çekebilir:  Hissedarların hepsinden kendi adıma satış vekaleti alıp sonra yeri kendi üstüme alabilir miyim?

2019 yılı itibarıyla uzlaştırma kapsamına alınan suçlarda ise yargılama sürüyor olsa, yargılama bitmiş ve hüküm alınmış olsa, para cezası ödenmiş olsa veya hapis yatılmış olsa dahi uzlaştırma işlemleri yapılır. Bu şekilde sanığın sicilini temizlemek için bir şansı daha olur.

İnfaz edilmiş suçlarda uzlaşma olsa dahi ödenen para cezası iade edilmez veya yatılan hapis cezası için tazminat alınamaz. Sadece sicili temizlemek için bir imkan doğmuş olur.

İş başvurularında, silah ruhsatı alımlarında, sabıka kayıtları ile ilgili problem yaşayanların bu şansı iyi değerlendirmeleri ve uzlaşma sağlamak için çaba harcamaları tavsiye edilir.

İlginizi çekebilir:  Kiracı çıkartma davası ne kadar sürer?

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları