Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 25/01/2024 by .

1-.Örnek

Dolandırıcılar, Letgo üzerinden çok düşük bir fiyata ikinci el lüks telefon ilanı açıp geçerli bir iban numarası verir. Bu ibana havale yaptıktan sonra adamlar size kargo yapmadığı gibi tüm iletişimi keser.

Banka hesabı kiralayan kişiler mevcuttur. Bunlar da hiç bir geliri olmayan, işi gücü olmayan kişilerdir. Açılacak dolandırıcılık davası sonucunda ceza alsalar bile malı mülkü geliri olmadığındanparanın iadesi mümkün olmayacaktır

2. Örnek

Arabanızı satmak için anlaşma yaparsınız. adam kendi adına senet verebilir. veya hiç bir senet yapmadan aracın parasını işlemden sonra vereceğim diyebilir. Aracı vekaletle başka birinin üstüne alır. Kendisi ise piyasaya milyonlarca liralık borcu olan, üstünde bir kuruş mal ve gelir bırakmamış, karısını dahi nikahlı göstermeyen biri çıkar. Araba da vekaletle alındığı için başkasının üstüne yapılmıştır ve zaten hızlıca araba 3. bir kişiye satılır. Bu şekilde de paranın tahsili mümkün olmayacağı gibi noterde “paramı tamamen aldım” şeklinde imza verdiğiniz için hak arama imkanınız da sakatlanır.

İlginizi çekebilir:  Kiracının hakaret etmesi ve kavga çıkarması nedeniyle kira sözleşmesinin feshi

3.Örnek

Telefonla sizi ararlar ve masaj salonuna borcunuz olduğundan icraya vereceğiz derler. Çok inandırıcı konuştukları için ödeme yapanlar vardır. bu paralar da yine kiralanmış veya hacklenmiş ibanlara gider

4.Örnek

Bir takım kişiler sizi hukuk bürosundan aradıklarını söyleyerek çok inandırıcı ve tehditkar konuşurlar. Kargoyu teslim almadığın için borcun olduğunu ödeme yapılmazsa icraya konulacağını söylerler. Trendyoldan bir paketi teslim almamışsın derler. Ciddi bir call centerları vardır. Hatta kurumsal hattan mesaj atarlar.

3. ve 4. örneklerdeki olaylar dolandırıcıdır. bilmediğiniz bir borcunuz olmayacağına göre, kişileirn ikna edici konuşmalarına aldanarak ödeme yapmayın.

İlginizi çekebilir:  Aleyhinde boşanma davası açılan kişi boşanmak istemiyorsa ne yapmalıdır?

E devletinizde açık icra takibi yoksa aleyhinizde icra yok demektir. İcraya koyarlarsa da mernis adresinizi güncel tutun ve süresinde icraya itiraz edin.

Bu tipm bir dolandırıcıya bir kez para yatırırsanız da benzerleri peşinize düşer. Kendinizi Ağır Cezanın kapısında demirbaş olarak bulursunuz. Bu nedenle dikkatli olun bu kişilere itibar etmeyin.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları