Alman plakalı araçlar Türkiye’de kazaya karışırlarsa neler talep edebilirler?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Almanya’da yaşayan Türkler genellikle yazın tatil ya da akrabalarını ziyaret için Türkiye’ye gelmektedir. Bu ziyaretler sırasında Türkiye’de trafik kazasına karışabilmektedir. Bu şekilde gerçekleşen kazalarda çoğu zaman Almanya’da yaşayan Türkler araçlarını Almanya’da yaptırmak istemektedir.

Bu konuda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2014/28 Esas , 2015/1745 sayılı kararında ‘’Almanya’da ikamet eden, tatilini geçirmek üzere Türkiye’de bulunan ve geçici olarak getirdiği aracı trafik kazası sonucunda hasara uğrayan sigortalının, aracının onarımını Türkiye’de yapması konusunda zorlanamayacağının kabulü gerekir. Sigorta ettiren, aracını Türkiye’de veya ikamet ettiği ülkede tamir ettirmek konusunda seçimlik hakka sahiptir. Sigorta ettirenin bu seçimlik hakkını ikamet ettiği ülkede tamir ettirme yönünde kullanması durumunda, yurt dışı tamirine ilişkin gerçek hasar bedelinin tespit edilerek bu bedelin Türk Lirası karşılığının rücuen tazminine karar verilmelidir.’’ şeklinde kararı mevcuttur. Yani Türkiye’de kazaya karışsanız bile aracınız pert durumunda değilse aracınızı Almanya’da onarılmasında engel yoktur.

İlginizi çekebilir:  Değer kaybı başvuru ücretleri ne kadar?

Hasarınızın karşılanması için kazada daha kusurlu olan karşı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılması gerekir. Ancak bu noktada yurt dışında hasarınıza dair aldığınız ekspertiz raporu çok yüksek rakamları gösteriyorsa hasar dosyanıza Türkiye’den bir ekspertiz atanır ve onun belirlediği değer dikkate alınır. Bu noktada zararınızı karşılamak için avukat yardımı almak büyük öneme sahiptir.

Bu. şekilde Türkiye’de kaza mağduru olan yabancı plakalı araaçlar değer kaybı da talep edebilmektedir.

5/5 - (1 vote)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları