Davam için en uygun avukatı nasıl seçerim?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 09/03/2024 by .

Hukuki Bir Serüvene Adım Atmak

avukat

Savunma Hakkı Kutsal Bir Haktır Her bireyin güvenebileceği, hakkını savunabileceği bir avukata sahip olması, adil bir hukuki süreç geçirmesi için temel bir gerekliliktir. Ancak, 2024 yılı Şubat ayı itibarıyla sadece Samsun ilinde 2.074 avukat bulunması, iş sahiplerinin en iyi avukatı seçme sürecini zorlaştırmaktadır.

İyi Avukatı Nasıl Buluruz?

Uzmanlık Alanı

En iyi avukatı, davanızın görüleceği hukuk dalında uzmanlaşmış ve o alanda saygın bir geçmişi olan avukatlar arasından seçerek bulabilirsiniz. Tükiye’de avukatların uzmanlık alanları belirlenmemiş ve kayıt altına alınmamıştır. Avukatlar, kendilerine en çok gelen iş tipine göre uzmanlaşmaktadır. Kimi avukat ceza davalarını, kimisi boşanma davalarını, kimisi icra işlerini çokça almaktadır.

Tabi bazı avukatların “gelen işi kaçırmama” düsturu nedeniyle sürekli iş takip ettiği konu haricinde de iş aldığı olmaktadır. İyi bir avukat olarak bilinen kişi her konuda aynı derecede iyi bir avukat olmayabilir.

Kimi müvekkil adaylarının da “mafya avukatı” “ipten adam alan avukat” “bir günde yeğenini içeriden çıkartan o avukat” şeklinde bilnen avukatlara yönelimi fazladır. Bu saydığım bilinirlikteki avukat belli ki ceza avukatıdır. Boşanma davanızda sizin için olmayacak olanı olduracağına dair bir garanti yoktur.

Kimi müvekkil adayları da çok iyi ceza avukatı veya miras avukatının her şeye kadir olduğu yönünde hissiyatları vardır. Bu alanlarda iyi olan kişinin aynı zamanda en iyi boşanma avukatı olacağı kesin değildir. 

avukat

Akademisyen Avukat

Kimi akademisyen avukatlar gayet etkin, yetkin ve pratiktir. Gerçekten avukatlık hususunda başarılı olan akademisyenler mevcuttur. Ama avukatlık salt hukuki bilgiye dayanmamaktadır. İş takibi duruşma takibi gibi pek çok hususta bilgi ve beceri gerektirir. Adliyede bizzat dava takip etmeyen kişilerin bilemeyeceği pek çok husus vardır. Akademisyenlerde bilgi birikimi olduğu gerçektir ancak avukatlık pratiği konusunda bilgi edinmek için aktif şekilde adliyede iş takip etmek gerekmektedir.

avukat

Ucuz Avukat

Öncelikle İşin başlayacağı yılın avukatlık asgari ücret tarifesi altında iş takip eden avukatlara güvenilmemesi gerekmektedir. Zira bu kişiler kimi zaman kapasiteleri üstünde iş kabul edip hiç biri ile ilgilenmemektedir. Kimi zaman da disiplin kurulunca işten el çektirilmiş kişilerin de o tarih itibarıyla avukat sıfatı taşımadığı halde iş kabul eden kişilerin varlığını duyduk. Avukatınızın halen avukat olduğundan emin olmak adına barolar birliği ve bağlı olduğu barodan sorarak öğrenebilirsiniz. Ucuz avukat arayışınız size pahalıya gelmesin.

İlginizi çekebilir:  Terör tazminatı nedir?

Maddi durumunuz kötüyse ve hak kaybına uğramak istemiyorsanız bulunduğunuz ilin Baro’sundan avukat isteyebilirsiniz.

Bedava Avukat

Baro tarafından sağlanan avukat hariç, bazı vatandaşlar piyasadan bedava avukat tutmak istemektedirler. Bu şekilde iş takibi yaptığınızda iş size daha pahalıya mal olur. 
İş sahipleri dava masrafı veya başta avukatlık ücreti ödememek adına avukatlar arasında gezip durmaktadır. Dava masrafını karşılayacağını taahhüt eden kimi avukatlar alacağın %25i i üzerinden sözleşme yapmaktadır. (%16 dan az %25 ten fazla avukatlık ücret sözleşmeleri hukuka aykırıdır) Başta müvekkil adayına bu oranlar hiç bir şey ifade etmese de dava sonucunda konuyu anlamaktadırlar.
Bir de müvekkil adaylarından “ne kazanırsam %50si senin, başlangıçta benden para alma” diyenleri vardır. Bu söz avukat tarafından da müvekkil tarafından da dillendirilse, konuşulduğu ortamda sayamayacağım kadar çok “red flag” vardır. Burada da müvekkil ve avukat ilişkisinde birbirini kandırmaya çalışan tarafların varlığı söz konusudur. Bu tip sözleşmeleri ya avukatlıktan artık ilişiği kesilecek durumdaki avukat ya da yeni başlayan ve bu işin sakat olduğunu bilmeyen avukat kabul eder. Çünkü bilen kişilerin arasında öyle bir sözleşme yapılsa dahi oranın uyuşmazlık halinde %25 e sabitleneceği bellidir.

Pahalı Avukat

Avukatların asgari ücret tarifesi altında olmamak kaydıyla serbestçe ücret belirleme hakları vardır. Avukat da kıdemine ününe göre bir ücret belrileyebilir veya asgari tarifeye de bağlı kalabilir.
Avukatlarda danışma ücretlidir ama hukuki bilgi almadan sadece ücret sormak için gittiğinizde sizden danışma ücreti isteneceğini sanmıyorum. Bu nedenle gezip soruşturabilirsiniz, avukatlarla tanışabilirsiniz ve içinize sinen kişiyle anlaşabilirsiniz. Dava süreci büyük ihtimalle uzun süreceğinden en iyi anlaşabileceğiniz avukatı bulabilmeniz önemlidir. En pahalı veya en ucuz avukatı seçmekten önemlisi en uzman ve en iyi anlaşabildiğiniz avukatı seçmektir. Unutmayın boşanma davası evlilik süresinden uzun sürebilir.

Önemli Yerlerde Tanıdığı Olan Avukat

Önemli yerin neresi olduğuna göre etkisi değişmekte olan bir husustur.
Örneğin ilk derecede önemli tanıdıklar varsa bir ihtimal dava sonucu belki iyi belki de kötü yönde değişebilir. Mesela kişinin bu önemli tanıdıkları aslında pek sevilmeyen birileriyse sonuç aleyhinize de değişebilir. İlk derecede kişinin lehine gelmesini sağladığı dava üst mahkemede normal kanuni düzene uygun hale döner. Yani o tanıdıklar düşündüğünüz gibi büyülü bir sonuç doğurmayabilir. Sonuç olarak yanlış karar Bağdattan döner.

İlginizi çekebilir:  İzele-i şuyu davasında hissemin satılmasını istemiyorum...

süper avukat

Süper Avukat

a-Legal 500 veya benzeri yurt dışı değerlendirme unsurları bakımından sıralamaya girmiş bürolar bulunmaktadır. Bu yabancı kuruluşlarca müvekkil kalitesi ve sayısına göre bir değerlendirme yapılmaktadır. (müvekkil kalitesinden kasıt müvekkil şirketin maddi değeri) Yine bu değerlendirmeye girmek için denetim görecek bürolarca ciddi paralar ödenmektedir. Bu avukatlık büroları genelde yabancı şirketler tarafından vekil edilmekte olup, büyük şirket devirleri, sözleşme hazırlanması, şirketler arası uluslararası tahkim uyuşmazlıkları gibi işlerde görev yaparlar. Yani Samsun’daki boşanma davanız için vekalet verseniz de bu davanın bu tip bir büro için birinci sırada öncelik taşımayacağı bellidir.

b-Gizli reklam için çeşitli ödül geceleri tertipletip kendisine ödül hazırlatan avukatlar da bulunmaktadır. Avukatlık reklam yasağı yönetmeliğine göre açıktan reklam vermek yasak olduğundan bu gibi ödül törenlerini basında yayınlatıp reklam yapılmaktadır. Türkiye’de avukat derecelendirmesi ve avukat ödüllendirmesi yapan herhangi bir sistem bulunmamaktadır.

Sonuç Garantisi Veren Avukat

Avukatlık kanununa göre sonuç garantisi verilmemesi gerekmektedir. Davanın sonucu açıkça öngörülebilir olsa dahi sonuç garantisi veren avukatla çalışmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Avukatlık ücret tarifesini uygulamayan ve sonuç garantisi veren avukatlar tarafından daha başka pek çok ihlalin yapıldığına şahit olduk.
İyi bir avukat, size davanızla ilgili gerçekçi davranmalı ve olası sonuçları sizinle paylaşmalıdır.

Ciğer Söken Avukat

Ciğer söken, tuttuğunu koparan, saldırgan bir tutum sergileyen, karşı tarafı arayıp azarlayan, had bildiren bir avukatı olsun isteyen kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin şunu da göz önünde bulundurması lazımdır. Ciğer sökülünce dava kazanılacak mı? Duruşmada hakime sataşılınca haklı çıkılacak mı? Karşı tarafı azarlayınca sizin lehinize olan güzel bir anlaşma yapılacak mı?

Bu tutumlar sizi murad ettiğiniz sonuçtan uzaklaştırabilir.
Bu zaptedilemeyen kişiyle ters düştüğünüzde aynı ciğer sökme, koparma, azarlama, saldırma işlerini size de yapacağını göz önünde bulundurun.
Boşanma, aile hukuku gibi hassas bir alanda, dava sürerken her iki tarafın da hoşuna gidecek bir anlaşma sağlanması ihtimali doğabilir. Bu derece saldırgan bir ortam hazırlarsanız böyle güzel bir anlaşmaya kavuşmanız da zor olacaktır. İş dava takibinden çıkıp ego yarışına dönebilir.

Tetikçi mi arıyorsunuz yoksa davanızı mahkemeye düzgünce sunacak avukat mı arıyorsunuz

Olmayanı Olduran Avukat

Çok iyi savunmalar yapılabilir, çok süpriz sonuçlar alınabilir. Gerçekten imkansız olan başarılabilir. Ama bu her zaman olmaz. Birkaç kez böyle sonuç alan kişinin her zaman sürpriz sonuçlar alacağı kesin değildir.

İlginizi çekebilir:  2024 yılı için yargıda parasal sınırlar nelerdir?

Uzun Yılları Fazlaca Devirmiş Avukat

yaşlı avukatDeneyim ve tecrübe önemlidir. Ama bilgilerin güncel olması daha da önemlidir. Kanunlar sürekli değişmektedir. Yargıtay kararları sürekli değişmektedr. Bu nedenle iyi bir avukatın sürekli kanun ve karar taraması yapması gerekmektedir. Avukatın bilgileri güncel değilse sıkıntı sandığınızdan daha büyüktür. Hakimlerin yaşı küçük avukatın yaşı büyük olursa sözü dinlenir gibi bir fikir de yanlıştır.

Hemşeri veya Akraba Avukat

hısım akraba avukat a- Cinsel içeriği bol olan bir boşanma davanızı veya ceza davanızı akrabanıza veya hemşerinize anlatmak istemeyebilirsiniz. Yanında rahat konuşamadığınız bir avukatla çalışmak hak kaybına uğramanıza sebep olabilir.

b-Avukatlarda hemşeriliği veya akrabalığı öne sürerek gelen kişilerin bedava veya aşırı indirimli iş yaptırmak isteyeceğine dair ön yargı olabilir. Bu sebeple işle yeterli ve gerekli şekilde ilgilenmek istemeyebilir.

c-Davalar 2 – 3 yıla kadar uzayabilir. Hemşeri veya akraba avukatınızla dava dışında da bağlantınız bulunabilir. Dava uzarken, davanızı takip eden hemşeriniz veya akrabanızla dava dışı sebeplerden bozuşabilirsiniz ve de bu durum davanızı kötü etkiler.

hısım akraba avukatd-Avukatınız işi aşırı içselleştirebilir. Avukatın işi içselleştirmesi sizin için iyi bir şey değildir.

Avukatla takip, işi nötr bir biçimde daha net ve pürüzsüz gören bir kişinin duruma el koymasını sağlar ama avukat avukatlığı bırakıp taraf gibi davranırsa bu şansı kaçırırsınız. 

Sonuç olarak akrabanız şehrin en mükemmel avukatı da olsa öngörülemeyen çeşitli sıkıntıların doğması kuvvetle muhtemeldir.

Hukuki süreçlerde objektiflik ve tarafsızlık önemlidir. Hısım-akraba ilişkileri, bu objektifliği etkileyebilir ve bu nedenle uzak durulması gereken bir durumdur.
En eski avukat her zaman en iyi avukat olmayabilir, ancak deneyim ve tecrübe önemlidir. Daha önce benzer davaları başarıyla yönetmiş bir avukat, size güvenilir bir hizmet sunabilir.

İyi bir avukat bulmak için bu başlıkları göz önünde bulundurarak adım atabilir, hukuki sürecinizi daha güvenli ve başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

SONUÇ:

Sonuç olarak bu yazıyı okuma sabrını göstermiş, avukat tutmanın inceliklerinin öğrenme konusunda çabalamışsanız size samimi tavsiyem, bedava avukat tutmaya çalışmayın(bu size daha pahalıya gelir), liste altında iş takip eden avukatla anlaşmayın, davanın sonucu konusunda garanti verme cüreti gösteren avukatla anlaşmayın. Ucuz avukat kötü olacak, pahalı avukat iyi olacak diye bir kaide yoktur.

Her avukatla görüştüm ama hiç bir avukatı beğenmedim, bu durumda ne yapmalıyım?

Kaybedileceği başından belli olan bir dava için uğraşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle en güvenilir en uzman avukatla çalışsanız dahi sizin için bir çıkar yol olmayabilir. Sizin fikrinize göre dava konusu işte kesinlikle haklı olabilirsiniz ve bu nedenle verilen tavsiyeler sizin de mantığınıza uymadığından beğenmemiş olabilirsiniz. Bu durumda karşı tarafla anlaşma yolunu araştırmanız daha doğru olacaktır

5/5 - (2 votes)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları