Adli Tatilde Boşanma davası açılır mı?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 28/06/2024 by .

Adli Tatil Nedir?

Adli tatil, kurulurken bir tarım ülkesi olması murad edilen Türkye’de, hasat döneminde kişilerin adli işlerle uğraşmak yerine hasat ile uğraşabilmesi için verilen aradır. Adli tatil döneminde basit yargılamaya tabi davalar haricinde duruşma açılmaz, adli süreler de durur.

İlginizi çekebilir:  Babalık davasında mahkeme masrafları ne kadardır?
adli tatilde avukatlar açık mı?

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılabilir mi?

Adli tatilde her türlü dava ve icra takibi açılabilir. Derdest icra takiplerinde haciz yapılabilri. Hatta duruşma yükü azalacağı için avukatlar adli tatilde haciz yapmayı tercih edebilir. İcra daireleri yoğun çalışmaya devam eder.

Adli Tatilde Tüm Hakimler İzinli Olur mu?

Adli tatilde senelik izin kullanmak isteyen hakimler izinli olur. Hasta olan hakimler de raporlu olur. Aynı şey adliye memurları için de geçerlidir. Adliyeciler topyekün tatil olmaz. Adli tatilde adliye kapalı değildir. Nöbetçi hakimlik de her türlü sorunu anında çözümleyecek bir kurum değildir.

İlginizi çekebilir:  Ekonomik şiddet nedeniyle boşanma

Adli Tatilde Anlaşmalı Boşanma Duruşması Yapılır mı?

Eğer eğer davanın hakimi izinli değilse takdirine göre duruşma açabilir. Yani adli tatilde anlaşmalı boşanma duruşması yapılabilir. Süregelen çekişmeli boşanma davaları için adli tatilde duruşma açılmaz. Mal rejimi tasfiyesi davalarında duruşma açılmaz.

boşanmak isteyen kadınlar

2024 Yılı Adli Tatil Ne Zaman?

20 Temmuz 2024 ile 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında adli tatil uygulanır.

Adli Tatilde Aile Mahkemesinde Görülen Hangi Duruşmalar Yapılır?

Velayet ve nafaka davaları gibi basit yargılama usulüne tabi davalarda adli tatilde de duruşma açılabilir ama genelde hakimler bu davalar için adli tatile gün vermezler.

İlginizi çekebilir:  Karşı tarafın boşanma davası açmasını bekliyorum. (peki neden?)

Adli Tatilde Noterler ve Arabulucular Açık mı?

Adli tatilde noterler ve arabulucular çalışmaya devam ederler.

Adli Tatilde Avukat Büroları Açık mı?

Bu avukatına göre değişmektedir. Kimi avukat tatile çıkar kimisi ofisinde durur. Avukat bürolarını tatil eden bir uygulama bulunmamaktadır.

Avrupa’da ikamet edenler tatile geldikleri gibi anında boşanabilirler mi?

Açılacak anlaşmalı boşanma davası o sırada yıllık izne çıkmamış bir hakime düşerse ve hakim de duruşma açmayı kabul ederse, evet, boşanabilirler.

Anayasal Başvurular Bakımından Adli Tatilin Etkisi Nedir?

*Anayasa mahkemesi adli tatile tabi değildir. Anayasa mahkemesine bireysel başvurular da tebliğden itibaren değil öğrenmeden itibaren başlar. (kararın uyapta açılıp okunma tarihini dikkate alırlar) Yani adli tatilde eskaza kararı görmüşseniz başvuru zamanı bu tarihten başlar.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları