Yaş büyütme ve yaş küçültme davaları

16 views 8:07 pm 0 Comments Ekim 2, 2017

Öncelikle bu tip bir dava açabilmeniz için hastanede doğmamış olmanız gerekir. Çünkü davanın açılabilmesi için doğumla ilgili bir kaydın olmaması gerekir.

Bu tip davalar ömür boyu sadece bir kez açılabilir.

Davayı açan kişinin dış görünümü küçültmek veya büyütmek istediği yaş ile uyumlu olmalıdır.

Dava aççılırken yaş büyütme veya küçültme ile ilgili bir hukuki yararın bulunması gerekmektedir.

Davacının kemik yaşı ölçümü mahkemece istenilmemektedir. Bu işlem rontgen ile yapılmaktadır. Davacının yararlandığı sosya güvencesi olsa dahi bu ölçümün ücreti mahkemece alınmaktadır.

Kemik büyümesi 25 yaşına kadar sürdüğünden 25 yaşından sonra radyoloji raporu ile yaş tespiti mümkün olmayabilmektedir.

Kemik yaşı sol el bileği filmi ile tespit edilir. Dava açmak isteyen kişinin önceden bu ölçümü yaptırıp çıkabilecek sonuç hakkında bilgi edinmesi iyi olacaktır.

Yaşı küçültülecek veya büyütülecek kişinin murad ettiği yaşta bir kardeşi varsa ve bu kardeşinin doğumuna ilişkin de resmi bir kayıt yoksa bu kardeşinin yanına ikiz olarak yazılmayı talep edebilir.

Yaşı düzeltilecek kişinin, iddia ettiği doğum tarihiyle, kendinden önce veya sonra gelen kardeşiyle arasında normal bir hamilelik süresi kadar süre bulunması gerekir.

Söz konusu davanın tanık beyanlarıyla desteklenmesi gerekir.

Bu tip davalar eskiden çocukların ebe yardımıyla evde doğduğu ve nüfusa düzgün kaydedilmediği dönemlerde oluşan hataların düzeltilmesi için açılan davalardır. Günümüzde neredeyse bütün doğumlar ve hamilelikler kayıt altındadır. Davayı açmayı düşünenler tüm bunları göz önünde bulundurarak harekete geçmelidir.

Not: SGK emeklilik süresi ve yaşı hesaplanırken yaş değişikliği sonucu ortaya çıkan yaşı dikkate alınmaz. SGK kaydı başlangıcındaki kayıtlardaki yaş esas alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir