Yaş büyütme ve yaş küçültme davaları

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Öncelikle bu tip bir dava açabilmeniz için hastanede doğmamış olmanız gerekir. Çünkü davanın açılabilmesi için doğumla ilgili bir kaydın olmaması gerekir.

Bu tip davalar ömür boyu sadece bir kez açılabilir.

Davayı açan kişinin dış görünümü küçültmek veya büyütmek istediği yaş ile uyumlu olmalıdır.

Dava aççılırken yaş büyütme veya küçültme ile ilgili bir hukuki yararın bulunması gerekmektedir.

Davacının kemik yaşı ölçümü mahkemece istenilmemektedir. Bu işlem rontgen ile yapılmaktadır. Davacının yararlandığı sosya güvencesi olsa dahi bu ölçümün ücreti mahkemece alınmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Nüfusta kapalı kayıt nedir?

Kemik büyümesi 25 yaşına kadar sürdüğünden 25 yaşından sonra radyoloji raporu ile yaş tespiti mümkün olmayabilmektedir.

Kemik yaşı sol el bileği filmi ile tespit edilir. Dava açmak isteyen kişinin önceden bu ölçümü yaptırıp çıkabilecek sonuç hakkında bilgi edinmesi iyi olacaktır.

Yaşı küçültülecek veya büyütülecek kişinin murad ettiği yaşta bir kardeşi varsa ve bu kardeşinin doğumuna ilişkin de resmi bir kayıt yoksa bu kardeşinin yanına ikiz olarak yazılmayı talep edebilir.

Yaşı düzeltilecek kişinin, iddia ettiği doğum tarihiyle, kendinden önce veya sonra gelen kardeşiyle arasında normal bir hamilelik süresi kadar süre bulunması gerekir.

İlginizi çekebilir:  Muris muvazaasının varlığıa hükmedilmeyecek hallerden biri: Minnet duygusu ile yapılan satış

Söz konusu davanın tanık beyanlarıyla desteklenmesi gerekir.

Bu tip davalar eskiden çocukların ebe yardımıyla evde doğduğu ve nüfusa düzgün kaydedilmediği dönemlerde oluşan hataların düzeltilmesi için açılan davalardır. Günümüzde neredeyse bütün doğumlar ve hamilelikler kayıt altındadır. Davayı açmayı düşünenler tüm bunları göz önünde bulundurarak harekete geçmelidir.

Not: SGK emeklilik süresi ve yaşı hesaplanırken yaş değişikliği sonucu ortaya çıkan yaşı dikkate alınmaz. SGK kaydı başlangıcındaki kayıtlardaki yaş esas alınır.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları