Senetle ıspat zorunluluğu nedir? Neden muhakkak ödemeye dair yazı almalıyım?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Senetle ıspat zorunluluğu ile kastedilen, yazılı imzalı kağıt ile ıspattır. Kırtasiyeden alınan senet değildir.

Belli bir sınırın üzerindeki alacaklar taraflar arasında yazılı bir delil olmadıkça ispatlanamaz. Bu sınır her sene güncellenmektedir.  2022 yılı için senetle ispat sınırı 6.640.00TL’dır. Yani 6.640.00 TL üzerindeki alacakların yazılı bir delil olmadan ispatı mümkün değildir.

Kira ve nafaka alacakları için bu sınır 12 ay üzerinden hesaplanır. Mesela aylık kira 1.000 lira ise senetle ispat sınırının tespitinde 1.000 x 12 = 12.000.00 lira üzerinden hesaplanır. Aynı şekilde nafaka alacakları da bu şekilde hesaplanır. (Kira ve nafaka alacakları için dava harcı hesaplanırken de 12 aylık tutar üzerinden harçlandırma yapılır.)

İlginizi çekebilir:  Mirastaki payım çok küçük, acaba ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davası açabilir miyim?

Diğer parasal limitleriçin:2024 yılı parasal sınırlar

Neden bütün ödemelerim için yazılı ödeme belgesi almalıyım?

  • Her türlü ödemenizi banka havalesi vasıtasıyla bizzat alacaklının hesabına yapmanız en doğrusu olacaktır. alacaklının sekreteri, muhasebecisi, oğlu, eşi vs gibi kişilerin hesabına havale yaparsanız dahi sorun çıkabilir.
    .
  • Alacak icraya düşmediyse, Alacaklı alacağını aldığında size dekont vermeyeceğini düşünüyorsanız ve banka hesabını da bulamıyorsanız PTT vasıtasıyla konutta ödemeli olarak ödemenizi yapınız. Böylece elinizde ödeme belgesi bulunur.
    .
  • Eğer ev sahibiniz çeşitli sebeplerle elden ödeme almak istiyorsa buna yanaşmayınız. Muhakkak banka havalesi veya PTT evde ödeme vasıtasıyla ödeme yapınız. Eğer kira konusunda alacaklınızla davalık olursanız ispat kurallarından dolayı yazılı delili olmayan tüm ayların kiralarını dava edip sizden ödediğiniz kiraları 2. kez tahsil edebilir. (İspat sınırı 12 ay üzerinden hesaplanacağı için muhakkak sizin davanız şahitle ispatlanamayacak durumda olacaktır. Siz de yazılı deliliniz olmadığı için yaptığınız ödemeleri ispatlayamayacaksınız. Ne kadar şahit dinlenirse dinlensin ispat kurallarından dolayı şahite itibar edilmeyecektir. yani siz ödediğinizi kiraları 2. kez ödemek zorunda kalabilirsiniz.)Bir senedin ödendiğinin ispatı için muteber bir yazılı delil gerekmektedir.
  • Eğer senet alacaklınız, yaptığınız kısmi ödemeler için size yazılı bir belge vermiyorsa veya senet borcunu kapattığınız halde size senetleri teslim etmiyorsa muhakkak büyük bir sorunla karşılaşacağınızı bilin.Alacaklınız, kankardeşiniz, ortağınız, kaynınız, akrabanız vs olabilir. Belki bu kişiler sizin haberiniz olmadan iflas etmiş olabilir ve senetlerinizi bir alacaklısına verebilir, veya senetlerinizi bu kişilerden çalınabilir. Belki de bu kişilerle ilerde bir kavganız olabilir ve intikam için bu senetleri icraya koyabilir. Bütün bunlar kötü senaryolar değil gerçek hayatta olmuş olaylardır. Bir kişi size ödeme belgesi veya senet aslını teslim etmiyorsa muhakkak bir sorun doğacaktır. Bu sorunun önüne geçmek ve olası bir davada halı çıkabilmek için ödemeyi banka havalesi ile yapmanız makul olacaktır.
Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları