Trafik kazalarında ne kadar tazminat alınır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/01/2024 by .

1-Trafik kazalarından doğan tazminatların tahsil eidlebilme şansı daha yüksektir

Mahkemelerde bir çok tazminat davası görülür, kimisinde dolgun tazminatlara hükmedilir ancak pek çok karar tahsil edilemez. Çünkü genelde tazminat ödemeye mahkum edilen kişini tahsile kabil malı veya geliri yoktur. Ancak trafik kazalarında tahsilat daha kolaydır şöyle ki:

Trafik kazalarından doğan tazminat davasında kazada kusurlu olan kişinin yanı sıra aracının trafik ve kasko sigortası şirketleri de davaya katılır. Davada davalı aleyhinde tazminata hükmedildiğinde tazminatın sigorta şirketlerinden tahsili sağlanır. Tabi eğer kusurlu kişinin güncel bir trafik veya kasko sigortası yoksa tahsilat zorlaşır. Ancak trafik sigortasının mecbur tutulması ve otobüs firmalarının da bilet başına yaptırdığı sigortalardan dolayı genelde davada muhatap alınacak bir sigorta şirketi bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:  2024 yılı için boşanma davası ücreti ne kadar?

Sigorta şirketi olmasa da sadece maddi tazminat yönünden Güvence Hesabı’na başvurulabilmektedir

Güvence Hesabı, Trafik Sigortası bulunmayan araçların sebep oldukları trafik kazalarında, mağdurların bedensel zararlarını teminat limitleri dahilinde karşılar.

Kazalarda manevi tazminat bakımından yüklü rakamlara hükmedildiğinden sadece trafik sigortası olan, Trafik sigortası dahi olmayıp da Güvence Hesabı’na başvurulan veya kaskosu olup da manevi tazminat teminatları olmayan veya düşük olan durumlarda sorumlulara manevi tazminat için dava açılması gerekmektedir. Bu durumda sorumlular kendi malvarlıkları ile sorumlu olacaklardır.

2-Sigorta şirketleri ne oranda sorumlu tutulur?

Sigorta şirketleri sigorta poliçesini kapsamı dahilinde sorumlu tutulabilir. Mesela kasko poliçesinde manevi tazminat miktarı az tutulmuş veya hiç konulmamışsa, manevi tazminat kazayı yapan kişiden tahsile dilir.

İlginizi çekebilir:  Hakaret suçu nedir?

3-Trafik kazalarından kimler sorumlu tutulur?

Araç sahibi, aracı süren kişi,birlikte sorumludur. Mesela aracı bir arkadaşınıza ödünç verdiyseniz, veya bir işçinizi aracınızla bir işe yolladıysanız veya aracınızı satıp henüz noterde devrini vermediyseniz, Aracı süren kişi trafikte birini öldürürse, hiç kusurunuz olmasa bile çok yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalırsınız.

4-Neden trafik sigortası ve yanında tam kapsamlı bir kasko  yaptırmalıyım?

Trafikte hiç kusurunuz olmasa dahi ölümlü bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Mahkeme, çok az kusurunuz olsa dahi aleyhinizde tazminata hükmedebilir.

Örneğin aracınızın beyninde hasar oluştu ve aracınızla dolu bir otobüs durağına daldınız. Hiç kusurunuz olmadığı halde 10 kişiyi öldürdünüz. mahkeme adam başı 150.000 TL tazminat ödenmesine karar verdi. Araç firmasına dava açmak istediniz ama diyelim ki o davada da eksik bakım yaptırdığınız için tazminatı rücu edemediniz. Yani 5 dakikada 1.500.000 TL borçlanmış oldunuz. (Diyelim ki ömür boyu mazbut bir hayat yaşadınız, kumar oynamadınız, içki içmediniz, mütevazi yaşadınız hep hesaplı davrandınız ama 5 dakika içinde fahiş bir oldu ve bu borç %9 faizle artmaya da devam ediyor) Eğer Sınırsız manevi tazminat ve dolu bir maddi tazminat sağlayan kasko sigortanız ve ayriyeten trafik sigortanız olsaydı o 1.500.000 TL nı ödemek zorunda kalmazdınız. Ayrıca yaptıracağınız sigortada aracınızı farklı sürücülere teslim ettiğinizde de güvence sağlayan bir sigorta yaptırmanızı öneririm

İlginizi çekebilir:  HAGB nedir?

 

5-Trafik kazasından dolayı ne kadar tazminat kazanırım?

Ölümlü ve yaralanmalı  trrafik kazalarında hükmedilen tazminat miktarları gayet yüksek olmaktadır.

6-Trafik kazasında kazaya sebebiyet veren kişinin pek de kusuru yok, tazminat kazanır mıyım?

Bunun bilinebilmesi için öncelikle tüm soruşturma evrakları ve hastane tutanakları incelenmelidir ancak genelde mahkemeler kazaya sebebiyet veren kişini kusuru çok az dahi olsa aleyhinde tazminata hükmetmeye meyillidir.

7-Trafik kazasında çok hafif bir yaralanmada ne kadar tazminat alınır?

Mahkeme tazminata hükmetme eğiliminde olsa da Türk kanunlarına göre tazminat kişiyi zenginleştirecek şekilde olmamalıdır.  Yani Amerikan filmlerindeki gibi ufak tefek şeylerden fahiş tazminatlar kazanılması Türkiye’de mümkün değildir. Bu yönde size vaatlerde bulunan kişiler de genelde doğru söylememektedir. Kazaya uğradıysanız açacağınız tazminat davasında kesin sonuç alacağını vaat eden veya fahiş tazminatlar kazanabileceğini vaat eden kişilere şüpheyle yaklaşmanızı tavsiye ederim.

8-Trafik Kazası için tutacağım avukata ne kadar ücret ödemem gerekir.
Ayrıca bir sözlşeme yapılmadığı takdirde ilgili yılın avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılır.

Hasar şirketleri veya kaza anında telefon açan bazı kişiler vasıtasıyla bulabileceğiniz hukuki yardımlarda fahiş oranlar üzerinden sözleşme yapılabilmektedir. bu nedenle avukatlık asgari ücret tarifesini inceleyerek vekalet ücretleri konusunda fikir edinmeniz gerekmektedir.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları