Davalarda sürelerin önemi

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/01/2024 by .

hukuk
hukuk

Davalı konumundaki kişiler genelde bekleyip bekleyip tam ilk duruşma öncesi veya ilk duruşma geçtikten hemen sonra dava ile ilgili işlem yapmak için harekete geçiyorlar.

Dava dilekçesine cevap vermemek her ne kadar dilekçedeki vakıaları ve iddiaların reddi anlamına gelse de size gelen kağıtlarda belli bir süre içerisinde cevap dilekçesi vermeniz ve delillerinizi belirtmeniz ihtaratı bulunmaktadır.

Bu ihtaratı eften püften bir şey sanıp duruşma tarihine daha çok var nasılsa duruşmada evrak veririm diye düşünmeyin. İlk kağıt elinize geçtikten 2 hafta sonra delil göstermek ve davaya cevap vermek gibi bazı temel savunma haklarınız yok olmuş olacaktır. Bu durumda hangi avukatı tutarsanız tutun davanızı doğrultamazsınız.

İlginizi çekebilir:  Velayet ile ilgili sıkça sorulan sorular

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararına göre”SÜRESİNDE DAVAYA CEVAP VERMEYEN DAVALININ, diğer tarafın KUSURLU OLDUĞUNA YÖNELİK BİR VAKIA İLERİ SÜREMEZ İSE DE, kötüye kullanılmadıkça ONUN İLERİ SÜRDÜĞÜ VAKIALARI ÇÜRÜTMEYE YÖNELİK DELİL BİLDİREBİLECEĞİ, aksinin kabulünün, cevap süresini kaçırmış veya davaya süresinde cevap vermemiş olan davalıya savunmasını ispat etme hakkını tanımamak olacağı, bunun ise hukuki dinlenilme hakkını ortadan kaldıracağı İLERİ SÜRÜLMÜŞ İSE DE, Kurul çoğunluğunca bu görüşler yukarıda açıklanan gerekçelerle KABUL EDİLMEMİŞTİR.
(YHGK, 20.04.2016, E. 2014/2-695, K. 2016/522)

İlginizi çekebilir:  Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talep edilebilir mi?

Yani hangi cevabınız ve deliliniz varsa süresi içinde bildirmezseniz kesin ve net şekilde hak kaybına uğrarsınız. “Bu davada nasılsa haklıyım, hiç bir hakim beni haksız bulamaz, nasılsa yargıtayda tanışlarım var, dayıoğlum hakim” vs argümanlarla aleyhinizdeki davanın reddolacağını düşünmeyin.

Tebligat muhtara veya MERNİS sisteminde kayıtlı geçmiş bir adresinize yapılsa dahi geçerlidir. En iyisi siz UYAP uyarı mesajlarına abone olun veya e devletten davanız olup olmadığınız kontrol edin, Eski adresinizi güncelletin. Bu şekilde sürpriz bir dava sonucu yanlış bir adrese yapılacak adres sonucu hak kaybı yaşamazsınız.

Eğer postacı kapınıza geldiğinde evrakı tebliğ almaktan imtina ederseniz, bu tebligat her ne kadar imzanız olmasa dahi geçerli olur ve tebligat muhtara bırakılır. Tebligatın yapıldığı gün kağıdın muhtara verildiği gündür. Yani siz isteseniz de istemeseniz de bu tebliğ yapılır ve süreler başlar. Süreler ancak adli tatil boyunca durur ama siz yine de hak kaybına uğramamak için adli tatil de olsa süresinde cevap vermeye özen gösterin.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları