Sadece eşinizi sevmediğiniz gerekçesiyle boşanamazsınız

171 views 10:32 pm 0 Comments Kasım 29, 2017
boşanma
boşanma

Boşanma sanıldığı gibi basit bir şey değildir.

Eğer karşı taraf boşanmak istemiyorsa, sadece eşinizi sevmediğiniz, eşinizi beğenmediğiniz, eşinizden soğuduğunudan bahisle dava açıp boşanamazsınız. (Karşı tarafın evlilik birliğini sarsacak başkaca bir kusuru olmamışsa)

Mahkeme boşanma için evilik birliğini temelden sarsan vakıaların varlığını araştırıp kusurlu tarafı tespit edecektir.

Evlilik birliğini sarsacak kusurlarınız olmuşsa davanız asla kabul edilmeyecektir. Mesela artık kendisinden soğuduğunuz için eşinize ihanet ediyorsanız, onu sevmediğinizi açıkça söylüyorsanız mahkeme kusuru size atfedecektir. Bu gibi durumlarda tazminat ödemek durumunda da kalabilirsiniz.

Çekişmeli bir boşanma davasında hakimin, sizin eşinizden ne kadar soğuduğunuzu görüp, size hak verip, boşanma kararı vermez. Eğer anlaşmalı boşanma olmuyorsa davalı tarafın ıspatlanabilir bir kusurunun olması mecburidir. Mahkemenin temel ilkesi evlilikte büyük bir sorun yoksa boşanma davasını reddetmektir.

Anlaşmalı boşanacaksanız, 1 yıldan uzun süredir evli olmanız halinde mahkeme sizi boşayacaktır. Ancak ortada büyük bir mal tasfiyesi veya tazminat talebi söz konusuysa eşiniz anlaşmaya yanaşmayabilir. Anlaşmalı boşanma konusunda detaylı bir hukuki yardım almanız gerekecektir.

Eşiniz  anlaşmalı boşanmaya yanaşmayabilir. Veya anlaşmalı boşanmaya imza atıp duruşma günü anlaşmaktan vazgeçebilir. Evliliğiniz çok mutsuz olsa dahi eşiniz bazı sebeplerle boşanmak istemeyebilir.

Aşağıda dava konusu edilip mahkemece reddedilen bazı dava sebeplerini sıraladım:

*Kan uyuşmazlığı
*Çocuk sahibi olamama
*Boy abdesti almamak
*Hoşgörü ile karşılanan olaylardan sonra eski olaylar nedeniyle açılan dava
*Bir defalık hakaret
*İrade dışı meydana gelen üzücü olaylar (çocuk düşürme, kaza geçirme vs..)
*Yaş farkı
*Kadının çalışmak istemesi
*Eşin hastalığı nedeniyle ev işi yapmaması
*Çirkin olmak
*Evlenirken bildiğiniz kusurlar evlendikten sonra size ağır gelmeye başlasa dahi bunları bilerek evlendiğiniz için bu sebeplere dayanarak boşanamazsınız.

Yukarıda saydıklarım sadece bazı örneklerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir