"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sadece eşinizi sevmediğiniz gerekçesiyle boşanamazsınız

Boşanma sanıldığı gibi basit bir şey değildir.

Eğer karşı taraf boşanmak istemiyorsa, sadece eşinizi sevmediğiniz, eşinizi beğenmediğiniz, eşinizden soğuduğunuz, eşinize gıcık olduğunuzdan bahisle dava açıp boşanamazsınız. (Karşı tarafın evlilik birliğini sarsacak başkaca bir kusuru olmamışsa)

Mahkeme boşanma için evilik birliğini temelden sarsan vakıaların varlığını araştırıp kusurlu tarafı tespit edecektir.

Evlilik birliğini sarsacak kusurlarınız olmuşsa davanız asla kabul edilmeyecektir. Mesela artık kendisinden soğuduğunuz için eşinize ihanet ediyorsanız, kaşının altında gözün var diye sıkıntı çıkartıyorsanız ona gıcık olduğunuzu açıkça belli ediyorsanız veya onu sevmediğinizi açıkça söylüyorsanız mahkeme kusuru size atfedecektir. Bu gibi durumlarda tazminat ödemek durumunda da kalabilirsiniz.

Zaten evliliklerde olan sorunların temeli taraflardan birinin diğerinden soğumuş olmasından kaynaklanır. O kişi sorun çıkarmaya başladıkça evlilik birliği temelinden sarsılmaya başlar.

Çekişmeli bir boşanma davasında hakimin, sizin eşinizden ne kadar soğuduğunuzu görüp, size hak verip, boşayacağını mı düşünüyorsunuz? Böyle bir şey olmuyor. Mahkemenin temel ilkesi büyük bir sorun yoksa boşanma davasını reddetmektir.

Anlaşmalı boşanacaksanız, 1 yıldan uzun süredir evli olmanız halinde mahkeme sizi boşayacaktır. Ancak ortada büyük bir mal tasfiyesi veya tazminat talebi söz konusuysa eşiniz anlaşmaya yanaşmayabilir. Anlaşmalı boşanma konusunda detaylı bir hukuki yardım almanız gerekecektir.

Eşiniz sadece sizin bir daha evlenememeniz için veya haklı olduğunu düşündüğü için anlaşmalı boşanmaya yanaşmayabilir. Veya anlaşmalı boşanmaya imza atıp duruşma günü anlaşmaktan vazgeçebilir. Evliliğiniz çok mutsuz olsa dahi eşiniz bazı sebeplerle boşanmak istemeyebilir.

Siz kusurlu olsanız dahi, hayatı hem kendinize hem eşinize daha fazla zehir etmeden boşanmak isteyebilirsiniz. Bazı şekillerde çekişmeli dahi olsa boşanmanız mümkün olacaktır. Bunun için çok iyi bir avukatlık hizmeti almanız gerekmektedir.

Aşağıda dava konusu edilip mahkemece reddedilen bazı dava sebeplerini sıraladım:

*Kan uyuşmazlığı
*Çocuk sahibi olamama
*Boy abdesti almamak
*Hoşgörü ile karşılanan olaylardan sonra eski olaylar nedeniyle açılan dava
*Bir defalık hakaret
*İrade dışı meydana gelen üzücü olaylar (çocuk düşürme, kaza geçirme vs..)
*Yaş farkı
*Kadının çalışmak istemesi
*Eşin hastalığı nedeniyle ev işi yapmaması
*Çirkin olmak
*Evlenirken bildiğiniz kusurlar evlendikten sonra size ağır gelmeye başlasa dahi bunları bilerek evlendiğiniz için bu sebeplere dayanarak boşanamazsınız.

Yukarıda saydıklarım sadece bazı örneklerdir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir