Hissedarların hepsinden kendi adıma satış vekaleti alıp sonra yeri kendi üstüme alabilir miyim?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/01/2024 by .

Bu işi denemek için Kağıthane tapuda deneme yaptık (2023 yılı için) Kağıthane tapu vekil ile satın alan kişinin aynı kişi olamayacağından sebeple işlemi reddetti. Sonuç olarak satıcı 3. bir kişiye vekalet verdiğinde işlem yapıldı.

Alıcı ve satıcı aynı kişi olamaz. Vekilin tapuda satış vekaleti ile yerleri kendi üstüne geçirmesi sakat bir işlem olacaktır. Bu nedenle tapu memurları böyle bir işlemi yapmaktan çekinecektir.

İlginizi çekebilir:  Boşanma davası açtım eşim evden gitmiyor, eşimi evden nasıl gönderebilirim?

Yerlerin sahibi vekalette satış yetkisinin yanı sıra vekilin yeri kendi üstüne alma yetkisini de verebilir. Bu durumda tapu memurları işlemi yapma konusunda kendilerini daha rahat hissedecektir. Bu sefer de noterlik böyle bir yetkiyi vekalete yazmaktan çekinebilecektir. Çünkü sıkıntılı işlemler yapılması halinde hem tapu hem noterlik aleyhinde tazminat davası açılabilecektir.

Diyelim ki bir şekilde başarıp satış vekaleti ile vekil edenin yerini tapuda kendi üstünüze aldınız veya yerin hissedarlarından vekalet toplayıp tüm hisseleri üzerinize aldınız. Bu sefer de vekalet sahipleri ileride aleyhinizde vekaleti kötüye kullanmaktan dava açabilecektir.

İlginizi çekebilir:  Muhtar senedi - köy senediyle yapılan taşınmaz satışının geçerliliği

Bu şekilde çok hisseli bir yer için satış vekaleti toplayıp yerin tamamını üzerinize alacaksanız vekil sizden başka bir kişi olsun. O hissedarlar adına hisseleri size satsın. Sorunun en pürürzsüz çözümü bu şekilde olacaktır.

5/5 - (1 vote)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları