Boşanma davasının devamı süresince tedbir nafakası verilmesi

36 views 11:26 pm 0 Comments Aralık 13, 2017

Boşanma davasının devamı ne demektir?

Davanın açıldığı günden kesinleştiği ana kadar geçen süredir. Taraflar anlaşmalı boşanırsa davanın kesinleşmesi muhtemelen 1 ay içinde olur. Ama çekişmeli boşanma davasında, taraflar yargılamayı gittiği yere kadar götürüyorsa bu gayet uzun bir süredir. 

İlk derece mahkemesi yargılaması bittikten sonra istinaf mahkemesi yargılaması ve sonrasında Yargıtay yargılaması ile tüm safhalar biter.

Mahkeme  eğer kadın çalışmıyorsa, kadın lehine tedbir nafakasına hükmedebilir. Bazı yargı kararlarına göre, kadın bariz şekilde kusurlu olsa dahi, yargılama sonunda kadının kusurluluğu tespit edilene kadar yargılama boyunca tedbir nafakası ödenmesi için ara karar kurar.

Tedbir nafakasının iadesi için kanuni veya içtihatlara dayanan bir mekanizma yoktur. Tedbir nafakası ödenmişse iade edimez. Tedbir nafakası ödenmemişse de sonradan borçluluğun tespiti gibi bir mekanizma yoktur. 

Yargılama ne kadar üzün sürerse tedbir nafakası da o kadar uzun sürer. Bu nedenle yargılamadaki tüm basamakları tamamlama motivasyonu taraflların kendini iyice yoklaması gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir