Bir davaya taraf olduğumda neden polisler arayıp ekonomik durumumu sorar?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/01/2024 by .

Nafaka davası, boşanma davası, velayet davası, tazminat davası gibi davalarda hakimlik bölgedeki kolluk kuvvetlerine yazı yazarak tarafların sosyoekonomik durumlarının araştırması talep eder. Kolluk güçleri de evinize gelmek suretiyle, sizi karakola çağırmak suretiyle veya telefon açmak suretiyle size maddi durumunuzu sorar. Bunun sebebi tarafların maddi durumlarının karara direkt etki edecek olmasıdır.

Davacılardan bazıları “dava açtım evimi polis bastı”, “kocam beni korkutmak için evime polis göndertti”, “dava açtım komşulara rezil oldum”, “çocuklarımı elimden almak için bazı üniformalı adamlar geldi” diye paniklerler. Evinize gelen zabıta/polis/jandarma görevlileri sizin davanızın selameti için gelmektedir. Hatta kolluk ile yapılan yazışmalar, sizin dava açarken mahkemeye yatırdığınız paradan karşılanmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Kiracı çıkartma davası ne kadar sürer?

Türk hukukunda tazminat miktarı kişileri zenginleştirecek miktarda olamaz. Bu nedenle hem davacının hem davalının sosyoekonomik durumu araştırılmaktadır.

Zabıta/polis/jandarma görevlileri görevlileri kapıya gelerek size sözlü soru sorabileceği gibi kalabalık illerde telefonla da arayarak soru sorabilmektedir. Lehinizde veya aleyhinizde bir dava açıldıktan sonra zabıta veya polis olduğunu söyleyen bazı kişiler sizi telefonla arayarak maddi durumunuzu, gelirlerinizi maaşınızı sorarsa korkmayın.

Erkekler, eşleri aleyhlerinde boşanma davası veya başka türlü tazminat davaları açtığında gelirlerini karartma yoluna gitmektedir. Siz ne kadar kapıya gelen kolluk görevlilerine hiç bir gelirim yoktur diye beyan verseniz dahi, yargılama sonucunda kusurunuz tespit edildiğinde, hakimlik aleyhinizde tazminata hükmedecektir.

İlginizi çekebilir:  İftira suçu nedir?

Eğer davanızda sizin veya karşı taraf hakkındaki sosyoekonomik durum raporunun gerçeği yansıtmadığını, eksik yapıldığını düşünüyorsanız yargılama esnasına bu raporlara itiraz etmeniz gerekir. Eğer karşı taraf bazı gelirlerini karartmışsa bunun hakkındaki delillerinizi süresi içinde dosyaya bildirmeniz gerekir.

Anlaşmalı boşanma durumunda sosyoekonomik durum değerlendirmesine gerek olmamaktadır çünkü hakimlik tarafların araların yapacakları anlaşmayı esas alacaktır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarının masrafı, kollukla yazışma yapılmayacağı için düşük çıkmaktadır.

Sonuç olarak lehinize veya aleyhinize bir dava açıldığında kolluk kuvvetlerinin kapınıza gelerek veya sizi karakola çağırarak maddi durumunuzla ilgili sorular sormaları çok normaldir ve zaruridir. Bu işi telefonda da yapabilirler ancak siz yine de dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Kolluk kuvvetleri sadece sizin maaşınızı, ek gelirlerinizi vs sorar, otrduğunuz ev sizin mi kira mı diye sorar, başka eviniz var mı yok mu böyle şeyler sorar. Siz multimilyoner olsanız da, gecekonduda kiracı olsanız da bu işleme maruz kalırsınız. Paniklemeyin.

İlginizi çekebilir:  Ceza duruşmalarında kafa karıştıran bazı şeyler hakkında bir derleme

4/5 - (3 votes)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları