Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talep edilebilir mi?

263 views 1:22 am 0 Comments Haziran 19, 2022

Anlaşmalı boşanma protokolünde kadın, kendisi ve velayeti kendinde olan çocukları için nafaka talep etmemiş olabilir. Bu şekilde bir anlaşmalı boşanma davası kesinleştikten sonra kendisi için değil çocuk için nafaka talep edebilir. Yani kendisi için yoksulluk nafakası değil çocukları için baştan istemese dahi sonradan iştirak nafakası talep edebiilir.

Anlaşmalı boşanmada taraflar kendi adına tazminat talep etmemişse sonradan bir dava ile tazminat talep edemezler.

Kadın çalışıyor olsa dahi taraflar kendi aralarında anlaştıkları halde, kadının maaşı asgari ücretten yüksek olsa dahi nafaka alabilir. bu tarafların arasındaki anlaşmaya göre belirlenen bir nafakadır.

Taraflar, anlaşmalı boşanma protokolüyle, fahiş bir miktarda nafaka kararlaştırsa dahi bu karar kesinleştikten sonra nafakanın ödenmemesi halinde tazyik hapsi ödenmesi için karar çıkartılabilecektir. Bu miktar nafaka beni aşar veya nasılsa bu nafakayı ödemeyi düşünmüyorum diye düşünmeyin. Taraflar anlaşma protokolünde imzaladıkları her şeyden sorumludur.

One thought on “Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talep edilebilir mi?”

  • ben ayrıldım ama ayrıldım insan çocuklara bakamadi için bnm evimde kalıyor ve her ay da nafakamie yatryirum beni tehdit ediyor nafaka yükseltme k için anlaşmalı boşandık ama yapabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir