Avukat ayşe deniz oral
Avukat ayşe deniz oral

velayet
velayet
boşanma
boşanma

2022 yılında dava açıldığında, boşanma davası eki niteliğindeki tedbir nafakasında ortalama 700 TL nafaka bağlanır. Bu nafaka miktarı tarafların sosyoekonomik miktarına göre değişir. Ama 700 liradan fazla aşağı inmez. Nafaka ödeyecek kişi işsiz olsa dahi aleyhinde nafakaya hükmedilebilir.

Nafaka nasıl belirlenir?

Anlaşmalı boşanmada nafaka miktarını taraflar belirler. Nafaka miktarını hakim belirlemez. Anlaşma metninde nafaka miktarı konusunda bir anlaşma yoksa anlaşmalı boşanma olmaz. Anlaşmalı boşanmada nafaka belirleme hakime bırakılamaz.

Anlaşmalı boşanmada protokole nafaka istemiyorum diye yazdırıp da hakimin kararda kendiliğinden nafaka vermesini beklemek de hiç bir mantığa sığmamaktadır.

Nafakadaki yıllık artış oranını da tarafların belirlemesi gerekir. Çekişmeli boşanma davasında da nafakanın artışlı olarak talep edilmesi gerekir. Hakim, taleple bağlıdır. Kendiliğinden bir artış belirleyemez. Eğer nafaka konusunda artışla ilgili bir şey yazılmazsa nafakanın güncellenmesi için her defasında dava açmak gerekecektir.

Devletin verdiği fiks bir nafaka miktarı yoktur. Tarafların sosyoekonomik durumuna göre nafaka belirlenir. Tarafların sosyoekonomik durumu çekişmeli boşanma davasında, şahit beyanları, maaş bordroları, ek gelirlerle ilgili delillerin değerlendirilmesi ile tespit edilir. Yani SGK kaydı yok, düzenli geliri yok diye nafaka ödemeden kaçış mümkün değildir. Veya kişinin küçük bir maaşı olup ek gelirleri de bulunmaktaysa, ek gelirlerin ıspatı ile toplam gelire göre nafaka belirlenir.

Nasılsa ödemeyeceğim veya nasılsa benden hiç bir şey haczedemez diye anlaşmalı boşanma protokolüne abartılı bir nafaka yazıldığı takdirde de hakim bu rakamı aynen onaylar. Yani taraflar işsiz güçsüz olsa dahi oradaki her rakamı onaylar. Sonrasında nafaka ödememekten dolayı ceza davası ve tazyik hapsi ile cezaevine düşme ihtimali doğar.

Nafaka kalktı mı?

Hayır kalkmadı, süresi kısaltılmadı yargı paketinde vs bir düzenleme olmadı. Haber kanalları ilgi çekmek için ara ara böyle haber yapmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.