Kiranın geç ödenmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 25/01/2024 by .

Kiracı kirayı ay içinde tamamlıyor olsa dahi esasında sözleşmede yazan günde ödemesi gerekir.

Kiracı kirayı geç ödüyor veya hiç ödemiyorsa, aynı kira yılı içinde yapılacak 2 haklı ihtarla kiracının tahliyesi istenebilir. Tahliye davası kira döneminin bitiminde açılabilir.

Kira ödeme zamanlarının net bir şekilde tespiti için kiranın banka havalesi yoluyla alınması ıspat açısından faydalıdır.

Kanunen ihtarın yazılı yapılmış olma şartı vardır. Yani telgrafla faksla mesajla yapılmış olabilir ama karşı tarafa ulaştığının teyidi için ihtarın noterden çekilmiş olması kiraya veren kişi için avantaj yaratır. Kapıya adam yollama veya telefon açma suretiyle yapılan ihtar geçersizdir.

İlginizi çekebilir:  İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Haklı ihtarda ihtarın hangi aylara dair olduğunun açıkça belirtilmesi veaynı kira yılı içinde gönderilecek iki ayrı ihtarın farklı ayların kiralarına dair olması gerekmektedir. Kira bedelinin muaccel olması, yani ödeme gününü gelmiş olması gerekmektedir. Bunun için de kira sözleşmesinde kiranın ödeneceği tarihin net şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir. Kiracı ihtarı tebliğ almadan önce de kirayı ödememiş olması gerekir. Diyelim ki 1 Ocakta noterden ihtar çekildi., 2 Ocakta kiracı kirayı ödedi. 3 Ocakta da ihtar kiracıya tebliğ edildi. Bu durumda ihtar haklı ihtar olmaktan çıkar.

İlginizi çekebilir:  Kiralananın Aile Konutu Olması Sebebiyle Tahliye Taahhüdüne İtiraz

İki haklı ihtara dayalı tahliye davasının kira döneminin bitiminden itibaren 1 ay içinde açılması gerekmektedir. (yani yeni kira yılına dair ilk kira yatmadan açılması uygun olacaktır.)

5/5 - (1 vote)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları