Evlilik dışı çocuk nasıl babanın nüfusuna geçer?

62 views 12:25 am 0 Comments Ekim 2, 2017

Anne bekarsa babanın çocuğu tanıması ile davasız şekilde nüfusuna geçirebilir. Anne başkası ile nikahlıysa veya boşanmasından itibaren 300 gün geçmeden çocuk doğmuşsa babalık davası açılması mecburidir.

Babalık davası nasıl açılır?

Evlilik dışı doğan çocuk için babalık davası açarak, babası istemese dahi, babası ile soy bağının kurulması sağlanabilir. Dava açıldıktan sonra baba ve çocuktan DNA örnekleri alınarak buna göre karar verilecektir. Eğer baba DNA örneği vermek istemezse mahkeme, kolluk kuvvetlerinin yardımı ile DNA örneği alır.

Çocuğun nafaka alabilmesi için dava veya tanıma yoluyla çocuğun babanın soy bağına geçmesi gerekmektedir.

Dava veya tanıma yoluyla çocuk babanın soy bağına geçtiğinde babanın mirasçısı olur.

Dava yoluyla çocuğun tanınması ve nafaka alması sağlanabilse de annenin çocuğun babasıyla hiç bir zaman nikahı olmadığı durumda nafaka alması mümkün değildir.

Erkeğin açacağı babalık davası

Eğer bir erkek evlilik birliği içinde dünyaya gelen çocuğun kendisinden olmadığını düşünüyorsa dava açabilir. Adam, bir kadının beyanına göre çocuğun kendinden olduğunu sanıp nüfusta tanıma yapmış ancak sonradan çocuğun kendinden olmadığını anlamışsa dava yoluyla çocuğun kendi soy bağından düşürülmesini sağlayabilir. Bu davada davalı olarak hem anne hem de çocuk gösterilmelidir. Yine kamu düzenini ilgilendirir bir konu olduğu için mahkeme yetkilerini kullanarak DNA örneği vermek istemeyen taraflardan da DNA örneği toplar.

Erkeğin dava olmadan nikahsız eşinden olan çocuğu tanıması

Tanıma tek taraflı bir işlemdir. Nüfus müdürlüğüne, notere veya konsolosluğa yazılı başvuru ile tanıma yapılabilir. Tanıma vasiyetname ile de yapılabilir. Çocuğun kayıtlı bulunduğu nüfus memuru ise tanımayı çocuğa, anasına, vesayet altındaysa vesayet makamına bildirir.

Ancak çocuk nüfusta başka bir erkeğin çocuğu olarak kayıtlıysa, dava açılması gerekmektedir.

DNA örneği vermeden babalık davası açılabilir mi?

Hayır DNA örneği mecburidir. Gerçek baba ölmüşse icabında mezarı açılır yine de DNA örneği alınır.

Babalık davasında mahkeme masrafları ne kadardır?

Bkz; https://www.aysedenizoral.av.tr/babalik-davasinda-mahkeme-masraflari/

One thought on “Evlilik dışı çocuk nasıl babanın nüfusuna geçer?”

  • merhaba ben anne babamin evlilik disi birlikteliklerinden dunyaya geldim. annem babama 1988 yilinde babalik davasi acmis babam mahkemede cocugu oldugunu kabul etmis mahkemede babaligina karar hukmu vermis. elimde mahkemenin babasidir hukmu veridgi mahkeme evragi mevcuttur. fakat beni anne kutugune anne kizlik soyismi ile kayit ettirmisler. babama nufusuna gecmek istedigimi soyledim nufusuna almak istemedi. cocugu olarak gormedigini cocugumsan git cocugum oldugunu ispatla dedi. hakaretler yagdirdi. babama beni nufusuna almak istemedigi icin hakaretler ettigi icin tazminat davasi acabilirmiyim. babamla olan telefon gorusmesi ses kayitlarimda varm telefonda beni asalayici konusmalar yaptigi telefon ses kayitlarinda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir