Karşı tarafın boşanma davası açmasını bekliyorum. (peki neden?)

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/01/2024 by .

Neden insanların karşı tarafın boşanma davası açmasını beklediğini bilemiyorum. Bu şekilde bir fikir geliştirenlerin de ne düşünerek böyle bir fikir geliştirdiğini anlayamıyorum. Böyle bir düşünceyi de kim yaydı onu da bilemiyorum.

Boşanma davasını haklı olan veya haklı olduğuna inanan kişi açar. Haksız olan kişinin, haksızlığı mahkemece tespit edildiğinde, açtığı davası reddolounur.

Kadın davayı açtı diye dava çabuk bitmez. Davada önce karşılıklı olarak cevap, karşı cebap, cevaba cevap açamaları tamamlanır. sonra ön inceleme duruşma günü verilir. sonrasında önce davacı tanıkları, sonra davalı tanıkları dinlenir. sonrasında da sözlü duruşma günü verilip karar verilir. Anlaşmalı boşanma dışında bu safhaları atlayarak bir celsede karar çıkarttırma gibi bir durum söz konusu değildir. Kadın dava açarsa bir celsede biter gibi bir fikri çıkaran kişiyi de açıkçası çok merak ediyorum.

İlginizi çekebilir:  Velayet ile ilgili sıkça sorulan sorular

Haklı olduğuna inanan kişi, elinde yeterli delil varsa davasını açması için karşı tarafı beklemeden dava açabilir. anlaşmalı boşanma olmadğı sürece yukarıda belirttiğim safhalar tamamlanmadan karar çıkmaz. Davayı karşı tarafın açmış olması aleyhinde dava açılan tarafı haklı konuma geçirmez.

Duruma göre davayı açan kişi de nafaka veya tazminat alabilir, aleyhinde dava açılan kişi de.

Hurafelere göre davanızı şekillendirmeyin. Avukatınızdan düzgün hukuki yardım alın

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları