Boşanma davalarında hep kadınlar mı haklı çıkar?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/01/2024 by .

Boşanma davalarında kanun, mahkemeler, hakimler kadınlardan yana taraf tutar mı?

Aslında hayır. Boşanma davalarında kadınların dava kazanma oranının yüksek olmasının bariz sebepleri vardır. Kadınlarla erkekler boşanma davalarında tamamen farklı tutumlar izlerler. Bu, davanın seyrine etki eder.

Kadınlar , boşanma davaların takibinde genelde bir avukat ile çalışırlar. HMK ile belirlenmiş sürelere dikkat ederler. Şahitlerini çok iyi belirler ve olayları avukatlarına çok detaylı bir şekilde aktarırlar.

İlginizi çekebilir:  Boşanan erkeklerin nafaka hakkı ve nafaka borcu

Bütün dilekçe ve delil sunmaya dair süreleri geçirdikten sonra geçtikten sonra “bir takım delillerim var” diye duruşma günü ortaya çıkan erkekler vardır. Kadınlar ve erkeklerin boşanma davasını takip konusundaki bu bariz davranış farkından ötürü kadınlar boşanma davalarında genelde kazanan taraf olur.

Erkeklerden de davası için titiz ve dikkatli bir çalışma yürütüp davalarında haklı çıkanlar mevcuttur. ama bu küçük bir gruptur.

Evlilik birliğinde her iki tarafın da birbirlerine karşı davranışları olup haklılık ve haksızlık delillere göre değerlendirilir. İspatlanamayan iddialar boşanma sebebi yapılmaz. Dava sürecinde olayylar ve deliller konusunda titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu titiz çalışmayı yapabilen tarafın haklı çıkma ihitmali artacaktır. “Hakim nasılsa bu kadını gördüğü anda haklı olduğumu anlayacaktır” şeklide bir düşünce ile dava kazanmak mümkün değildir.

İlginizi çekebilir:  Samsun adliyesi iç hat rehberi telefon numaraları ve ulaşım

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları