Cezaevine girecek kişi nasıl bir çanta hazırlamalı? Cezaevindeki kişiyi kimler görmeye gidebilir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 06/03/2024 by .

Cezaevi görüşü için ilgili cezaevinin telefonla arayarak görüş günlerini sormanız uygun olacaktır. Yine bu yazımla bağlı kalınmadan cezaevine alınan eşyalar için de cezaevi müdürlüğünü aramanız ve bilgi almanız daha uygun olacaktır.

Eğer cezaevine teslim olacaksanız hazırlayacağınız çantada cezaevi kriterlerine birebir uymayan şeyler götürürseniz ayazda kalma ihtimaliniz vardır. O yüzden valizinizi titizlikle hazırlayın.

Cezaevine gönderilecek kıyafet ve iç çamaşırlarının lacivert ve yeşil (özellikle haki) renklerde olmaması gerekir. Bazı cezaevlerine bermuda pantolon, şort, kırmızı renkteki giysi ve iç çamaşırı da alınmamaktadır. Şalvar ve deri eşyalar da alınmamaktadır.

Hapishaneye saat alınır mı?

cezaevine saat alınır mı

Evet. Ancak saatin arka kapağını açarak gönderirseniz içerideki yakınınızın eline daha çabuk ulaşır. Kapalı gönderirseniz içini açtırmak ve içini görmek üzere kontrole gönderilmektedir. Cezaevine dijital saat sokulamaz. Basit tipteki bir saati yandaki resimdeki gibi arka kapağını açtırıp yollayın.

İlginizi çekebilir:  Kapıcının kıdem tazminatı

Cezaevine parfüm, pahalı tesbih, bağcıklı giysiler ve ayakkabılar, sigara yollanır mı?

Hayır. Bağcıklı giysilerin de bağcıkları sökülerek içeri sokulur.

Cezaevine elektronik alet gönderilir mi? MP3 player gönderilir mi?

Hayır. Elektronik aletlerin muayene edilmesi sıkıntılı olduğu için cezaevleri ihtiyaç duyulan elektronik aletlerin kantinden alınmasını istemektedir.

Cezaevine kapşonlu yollanır mı?

Hayır. Aynı zamanda üstünde marka haricinde yazısı bulunan kıyafetler, bağcıklı kıyafetler, şort da alınmamaktadır.

Kolonya, sprey deodorant, sirke yasak mı?

Evet. Roll on deodorant ve stick deodorant serbesttir.

Cezaevine nasıl ayakkabı alınır?

Kösele ayakkabınızla cezaevine teslim olursanız gardiyanlar ayakkabının içindeki metal aksamı sökmek için ayakkabının tabanını ayıracaktır. Bu nedenle bağcıksız spor ayakkabı ile gitmeniz yerinde olur.

Yakınlarınız size dışarıdan kıyafet gönderebilir. PTT kargo ile gönderecekleri kıyafetler cezaevinde müsaade edilen sayıdan fazla olmamalıdır.  Siz içeri girerken yanınıza aldığınız eşyaların sayısı not edilir. Dışarıdan yollanan giysiler sizin hakkınız olan sayıyı aşıyorsa bu giysiler kabul edilmez.

Tutuklu ve hükümlüye kitap getirilebilir. Yiyecek getirilemez.

Cezaevine hangi kıyafetler götürülebilir?

Cezaevine 1 adet palto, 1 adet manto, 2 adet ceket veya hırka, 4 adet pantolon veya etek, Bayanlar için 2 adet elbise,  takım olmak kaydıyla 1 adet eşofman, 4 gömlek, 2 kazak, takım olmak kaydıyla 2 pijama, 1 spor ayakkabı, 1 kışlık ayakkabı, 3 tişört, 4 iç çamaşırı, 4 çorap, 1 terlik, 1 havlu, 1 bornoz, 1 kaşkol, 1 şapka verilebilmektedir. Bu sayılardan fazla eşya yolladığında cezaevi müdürlüğü bunu içerideki kişiye ulaştırmayacaktır. Kriterlere birebir uymayan kıyafetler asla içeriye alınmayacaktır.  Kriterlere uymayan kıyafetler emanet bölümünde tutulacaktır.

İlginizi çekebilir:  Uzaklaştırma kararı nasıl alınır?

Bunun haricinde içeriye seccade ve tesbih de kabul edilmektedir (Pahalı tesbih kabul edilmemektedir). İçeride ekstra battaniye ve yorgan verilmediği için çok üşüyen kişilerin battal boy seccade alıp battaniye olarak kullandığı bilinmektedir.

Yani cezaevinde zengin bir gardrop sahibi olmak mümkün değildir.

Cezaevine akrabalarınızın PTT kargo ile eşya yollaması daha kolaydır. Hatta bu akrabalar hemen cezaevinin kapısında olsalar dahi PTT kargo ile göndermeleri halinde daha büyük kolaylık yaşayacaklardır. PTT kargo dışındaki kargo şirketlerinden gelen paketler cezaevine kabul edilmemektedir.

Cezaevindeki kişi kimlerle ne şekilde telefon görüşmesi yapabilir?

Kişinin dışarıdan aranması mümkün değildir. Kantinden alacağı kartla yakınlarını kendisinin araması gerekir.

Tutuklu olanlar, belgelendirilmesi koşuluyla sadece eşi, ikinci dereceye kadar kan ve birinci derece kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından aranabilir. Adalet Bakanlığı ile Cumhuriyet başsavcılığının yetkileri saklıdır. Tutuklular telefonla haberleşme hakkından ancak on beş günde bir ve bu bentte sayılan kişilerle sınırlı olarak on dakikayı geçmemek üzere faydalanabilirler.

Telefon görüşmesi yapabilmek için son döneme ait telefon faturasının aslı, fatura sahibinin hükümlü veya tutukluyla akrabalık derecesini  gösterir vukuatlı nüfus kaydı (başkası adına kayıtlı hat kullanan yakınlar için sıkıntı olabilir) fatura sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah ilmühaberi, cep telefonları için hatlı ise fatura, kontörlü hat ise abonelik sözleşmesinin cezaevi memurlarına verilmesi gerekmektedir. Bu belgeler posta yoluyla da cezaevine gönderilebilir.

İlginizi çekebilir:  İzini kaybettiren eşi ne şekilde boşayabilirsiniz?

Cezaevindeki kişi kimlerle görüşebilir?

Belgelendirilmesi koşuluyla sadece eşi, ikinci dereceye kadar kan ve birinci derece kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından ziyaret edilebilir. Yani anne, baba, eş, çocuk, damat, gelin, torun, torunun çocuğu, kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader, baldız, kayınvalide ve kayınpederlerin de anne ve babaları, eşin başkasından olma çocuğu, büyükanne, büyükbaba, büyükanne ve büyükbabanın anne ve babaları, kardeş, kardeş eşi, kardeş çocuğu, amca, amca eşi, hala, hala eşi, dayı, dayı eşi, teyze, teyze eşi, vasisi, kayyımı, HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLUNUN CEZA İNFAZ KURUMUNA KABULÜNDEN İTİBAREN 60 GÜN İÇİNDE İSMİNİ BİLDİRDİĞİ 3 KİŞİ cezaevinde açık ve kapalı görüşte ziyaret edebilir. Dini ve milli bayramlarda anne, baba, eş, çocuk, torun, kardeş, büyükanne ve büyükbabalar ziyaret edebilmektedir.

Yani Türk filmlerindeki gibi sürpriz kişiler ziyarete gelememektedir.

Tutukluyu avukatlar vekaletsiz olarak ziyaret edebilir ama hükümlü kişiyi avukatlar, vekaletleri yoksa sadece 3 kez ziyaret edebilir.

Cezaevindeki kişiye herkes mektup gönderebilir.

Cezaevindeki yakına nasıl para yatırılabilir?

Cezaevleri haftalık harcama limitini belirler. Bu limite göre Vakıfbank vasıtasıyla para gönderilir.

Cezaevinde neden renk kısıtlaması vardır? Neden kapşonlu yasaktır?

Cezaevinde kişiler kapşonlu ile yüzünü gizleyebileceği için kapşonlu yasaktır.

Haki ve mavi renk ceza infaz memurları ve cezaevindeki jandarmaların giyim renkleri olduğundan hükümlü ve tutukluların kılık değiştirerek kaçmasını engellemek için yasaklanmıştır.

Cezaevinde çiğ yumurta ve boş kağıt neden yasaktır?

Çiğ yumurta demir eritebildiği için boş kağıt da görünmez mürekkeple yazı yazılıp dışarıyla illegal iletişim sağlayabileceği için yasaktır. Bazı yasak olan şeyler cezaevi kantininden temin edilebilmektedir. Burada satılan ürünler önceden kontrol edilerek rafa konduğundan dışarıdan gönderilen ürün reddedilerek geri gönderilebilecekken burada satılan ürüne ulaşım kolaydır.

2.3/5 - (3 votes)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları