Cezaevine girecek kişi nasıl bir çanta hazırlamalı? Cezaevindeki kişiyi kimler görmeye gidebilir?

3940 views 7:10 pm 4 Comments Ekim 24, 2017

Cezaevi görüşü için ilgili cezaevinin telefonla arayarak görüş günlerini sormanız uygun olacaktır. Yine bu yazımla bağlı kalınmadan cezaevine alınan eşyalar için de cezaevi müdürlüğünü aramanız ve bilgi almanız daha uygun olacaktır.

Eğer cezaevine teslim olacaksanız hazırlayacağınız çantada cezaevi kriterlerine birebir uymayan şeyler götürürseniz ayazda kalma ihtimaliniz vardır. O yüzden valizinizi titizlikle hazırlayın.

Cezaevine gönderilecek kıyafet ve iç çamaşırlarının lacivert ve yeşil (özellikle haki) renklerde olmaması gerekir. Bazı cezaevlerine bermuda pantolon, şort, kırmızı renkteki giysi ve iç çamaşırı da alınmamaktadır. Şalvar ve deri eşyalar da alınmamaktadır.

Kösele ayakkabınızla cezaevine teslim olursanız gardiyanlar ayakkabının içindeki metal aksamı sökmek için ayakkabının tabanını ayıracaktır. Bu nedenle spor ayakkabı ile gitmeniz yerinde olur.

Yakınlarınız size dışarıdan kıyafet gönderebilir. PTT kargo ile gönderecekleri kıyafetler cezaevinde müsaade edilen sayıdan fazla olmamalıdır.  Siz içeri girerken yanınıza aldığınız eşyaların sayısı not edilir. Dışarıdan yollanan giysiler sizin hakkınız olan sayıyı aşıyorsa bu giysiler kabul edilmez.

Tutuklu ve hükümlüye kitap getirilebilir. Yiyecek getirilemez.

Cezaevine hangi kıyafetler götürülebilir?

Cezaevine 1 adet palto, 1 adet manto, 2 adet ceket veya hırka, 4 adet pantolon veya etek, Bayanlar için 2 adet elbise,  takım olmak kaydıyla 1 adet eşofman, 4 gömlek, 2 kazak, takım olmak kaydıyla 2 pijama, 1 spor ayakkabı, 1 kışlık ayakkabı, 3 tişört, 4 iç çamaşırı, 4 çorap, 1 terlik, 1 havlu, 1 bornoz, 1 kaşkol, 1 şapka verilebilmektedir. Bu sayılardan fazla eşya yolladığında cezaevi müdürlüğü bunu içerideki kişiye ulaştırmayacaktır. Kriterlere birebir uymayan kıyafetler asla içeriye alınmayacaktır.  Kriterlere uymayan kıyafetler emanet bölümünde tutulacaktır.

Bunun haricinde içeriye seccade ve tesbih de kabul edilmektedir. İçeride ekstra battaniye ve yorgan verilmediği için çok üşüyen kişilerin battal boy seccade alıp battaniye olarak kullandığı bilinmektedir.

Yani cezaevinde zengin bir gardrop sahibi olmak mümkün değildir.

Cezaevine akrabalarınızın PTT kargo ile eşya yollaması daha kolaydır. Hatta bu akrabalar hemen cezaevinin kapısında olsalar dahi PTT kargo ile göndermeleri halinde daha büyük kolaylık yaşayacaklardır. PTT kargo dışındaki kargo şirketlerinden gelen paketler cezaevine kabul edilmemektedir.

Cezaevindeki kişi kimlerle ne şekilde telefon görüşmesi yapabilir?

Kişinin dışarıdan aranması mümkün değildir. Kantinden alacağı kartla yakınlarını kendisinin araması gerekir.

Tutuklu olanlar, belgelendirilmesi koşuluyla sadece eşi, ikinci dereceye kadar kan ve birinci derece kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından aranabilir. Adalet Bakanlığı ile Cumhuriyet başsavcılığının yetkileri saklıdır. Tutuklular telefonla haberleşme hakkından ancak on beş günde bir ve bu bentte sayılan kişilerle sınırlı olarak on dakikayı geçmemek üzere faydalanabilirler.

Telefon görüşmesi yapabilmek için son döneme ait telefon faturasının aslı, fatura sahibinin hükümlü veya tutukluyla akrabalık derecesini  gösterir vukuatlı nüfus kaydı (başkası adına kayıtlı hat kullanan yakınlar için sıkıntı olabilir) fatura sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah ilmühaberi, cep telefonları için hatlı ise fatura, kontörlü hat ise abonelik sözleşmesinin cezaevi memurlarına verilmesi gerekmektedir. Bu belgeler posta yoluyla da cezaevine gönderilebilir.

Cezaevindeki kişi kimlerle görüşebilir?

Belgelendirilmesi koşuluyla sadece eşi, ikinci dereceye kadar kan ve birinci derece kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından ziyaret edilebilir. Yani anne, baba, eş, çocuk, damat, gelin, torun, torunun çocuğu, kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader, baldız, kayınvalide ve kayınpederlerin de anne ve babaları, eşin başkasından olma çocuğu, büyükanne, büyükbaba, büyükanne ve büyükbabanın anne ve babaları, kardeş, kardeş eşi, kardeş çocuğu, amca, amca eşi, hala, hala eşi, dayı, dayı eşi, teyze, teyze eşi, vasisi, kayyımı, HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLUNUN CEZA İNFAZ KURUMUNA KABULÜNDEN İTİBAREN 60 GÜN İÇİNDE İSMİNİ BİLDİRDİĞİ 3 KİŞİ cezaevinde açık ve kapalı görüşte ziyaret edebilir. Dini ve milli bayramlarda anne, baba, eş, çocuk, torun, kardeş, büyükanne ve büyükbabalar ziyaret edebilmektedir.

Yani Türk filmlerindeki gibi sürpriz kişiler ziyarete gelememektedir.

Tutukluyu avukatlar vekaletsiz olarak ziyaret edebilir ama hükümlü kişiyi avukatlar, vekaletleri yoksa sadece 3 kez ziyaret edebilir.

Cezaevindeki kişiye herkes mektup gönderebilir.

Cezaevindeki yakına nasıl para yatırılabilir?

Cezaevleri haftalık harcama limitini belirler. Kimine göre haftalık 200 liradır kimine göre 300 lira. Cezaevinin PTT para emanet hesabı öğrenilerek PTT vasıtasıyla şehir dışından da para yatırılabilir. Cezaevinde bizzat emanet memurluğunda da yatırılabilir. Cezaevinde kalan kişinin eline görüşte para verilemez.  Kalınan cezaevinin haftalık harcama limiti öğrenilip ona göre para gönderilmesi doğru olacaktır.

4 thoughts on “Cezaevine girecek kişi nasıl bir çanta hazırlamalı? Cezaevindeki kişiyi kimler görmeye gidebilir?”

  • İyi günler oğlum bir ay oldu tutuklu c.evinde esinle kavga etti esi şikayetçi olay ikinci kez tekrarlandığı için ne kadar ceza Lir ve nnekadarda mahkemesi çıkar teşekkür Lee.

  • merhba eşim 1 hafta oldu metriz ceza evine gireli görüntülü konuşmak için evrakları verdim amA vakıf banktan para yatramyirum hukmlu kayıtı bulunmyor diyo ne yapmalıyım acil yardim edermsinz

  • Bir kadın bir haftalığına cezaevine yattiysa kişisel eşya ne goturebiliriz kıyafet ayakkabı dışında birşey belirtilmemiş bir kadının kişisel bakım birşeylere ihtiyacı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir