Boşanan erkeklerin nafaka hakkı ve nafaka borcu

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/01/2024 by .

Erkek eşin nafaka yükümlüğünden kurtulması biraz zor bir durumdur. Her ne kadar Medeni kanunda eşlerin eşitliği yasalaştırılmışsa da erkeğin nafaka borcundan kurtulması veya erkek lehine nafaka bağlanması biraz zordur. Yargı bu konuda ataerkil bir bakış açısıyla değerlendirmekte ve kadınların lehine karar vermektedir. Ancak erkek lehine nafaka bağlandığı kararlar da mevcuttur. hatta bazı durumlarda erkek lehine bağlanan nafaka düşük bulunup bu nafakanın yükseltilmesine dahi karar verilmiştir.

.
Erkek askerde veya cezaevinde değilse çalışmasa dahi nafaka ödemek zorundadır. Yargı kararlarında da erkek sadece askerde ve cezaevinde bulunduğu dönemler için nafakadan muaf tutulmaktadır. Hiç bir geliri olmasa dahi aleyhinde nafakaya hükmedilir. Ödenmediği takdirde aleyhinde hapis cezası çıkartılabilir.

İlginizi çekebilir:  Nafaka

Çalışmadığı gerekçesiyle nafaka ödemeyeceğini ve hatta kadın eşten nafaka alacağını düşünenler yanılmaktadır.

Çalışmamak Yargıtay içtihatlarına göre bir boşanma nedenidir. Yani boşanmada kusurlu olacağınız için nafakanın yanına bir de tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Asgari ücretli veya emekli olmak nafakaya hükmedilmesi için engel değildir.

  • Nafaka nedeniyle emekli maaşına haciz konulabilir.

Boşanma sebepleri değerlendirilirken kadın eşin ağır kusuru tespit edilirse tabii ki kadın eş aleyhinde tazminata hükmedilir ancak nafaka konusu biraz daha farklı değerlendirilmektedir. Ağır kusurlu kadın eşe nafaka bağlanmayabilir ancak çocukların velayetinin almışsa çocuklar için, ağır kusurlu olsa dahi,  kadın eş lehine nafakaya hükmedilir.

İlginizi çekebilir:  Boşanma davası açılmadan eşinin mallarına tedbir koydurulabilir mi?

Örneği az da olsa boşanma davasında erkekler lehinde nafakaya hükmedilmektedir. Erkeğin nafakaya hak kazanabilmesi için öncelikle evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında ağır kusurlu olmaması gerekmektedir. Ayrıca kadın gelirinin yüksek olması gerekmektedir.

  • Erkek lehinde nafaka bağlanan durumlar: sakatlık, hastalık, er olarak askerlik yapılan süre gibi elde olmayan sebeplerle çalışılamayan durumlarda erkek lehine nafakaya hükmedilebilmektedir.
  • Velayeti erkekte kalan çocuklar lehine, (annelerinin asgari ücretten yüksek geliri varsa) nafakaya hükmedilebilir

 

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları