"Enter"a basıp içeriğe geçin

Boşanma davasını açan taraf nafaka alamaz (mı?)

Bu fikri kim çıkardı bilmiyorum ama yaygın olarak böyle bir görüş var.

Bu fikir yanlıştır. Hiç bir aslı yoktur. Boşanma davasını kim açarsa açsın, talep halinde,  olarak güç duruma düşecek olan kişiye ve müşterek çocuklara nafaka bağlar.

Hatta kusurlu olduğu dava sonunda ispatlansa dahi kadına yargılama boyunca nafaka bağlanan vakalar mevcuttur.

Ancak Medeni kanunun 175 maddesine göre: Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Türk yargısında genelde nafaka isteyen erkeğe bu kanundaki şartları taşısa dahi nafaka bağlanma yoluna gidilir.

Ağır kusurlu eş nafaka alamaz. Ancak çocukların velayetini almışsa yine de çocuklar için nafaka alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir