Uzlaştırmacı sıfatıyla arayan kişiler dolandırıcı mıdır?

244 views 4:09 pm 0 Comments Ağustos 31, 2023

Ülkemizde dolandırıcılar, yenilikleri çok efektif bir biçimde takip etmektedir. Kişilerin de girdiği internet siteleri, yaptığı google aramaları çeşitli yöntemlerle elde edilebilmektedir.

Sitemizdeki konuları danışanlardan gelen soru yoğunluğuna ve çeşitliliğine göre hazırlamaktayız. Danışanlar, “Beni uzlaştırmacı sıratıyla biri aradı. Çok ikna edici ve sert konuştu. Bana, 18 yaşından küçük bir kızla cinsel içerikli konuştuğumu söyledi. Bu nedenle yapılan şikayet bana iletildi. dava açılmaması için … mablağında para yatırman gerekiyor, dedi. Bu parayı yatırmam gerekiyor mu?” şeklinde sorular sordular.

Öncelikle cinsel suçlar uzlaştırmaya tabi suçlardan değildir. Buradan arayanın açıkça dolandırıcı olduğu belli olmaktadır. Her suç da uzlaştırmaya tabi suçlardan değildir.

Uzlaştırmacıda dosyanız olduğunu nereden anlarsınız?

Hukuki sorun yaşadığınız kişileri en iyi siz bilirsiniz. Eğer uzlaştırmacı uyuşmazlığın taraflarının isimlerini vermiyorsa, dolandırıcı olduğundan şüphelenin.

Uzlaştırmacı belli biz Savcılık güdümünde çalışır. Uzlaştırmacı, soruşturma numarası ve Savcılık ismi veriyorsa gidip ilgili Savcılıktan dosyayı inceleyebilirsiniz. Verilen dosya numarasından sizinle ilgili bir soruşturma çıkmıyorsa uzlaşmacıda dosyanız yok demektir.

Dolandırıcıya verdiğim parayı geri alabilir miyim?

Dolandırıcılar, para transferlerini kiraladıkları hesaplardan yapar ve aramaları kiraladıkları telefon numaralarından yapar. Yani muhatapları icraya vermeye kalktığınızda karşınızda 5 parasız kişileri bulursunuz. Yani genelde bu işlerde tahsil kabiliyeti yoktur. Kişiler kendilerine Ağır Cezada dava açıldığında az ceza almak için zararı karşılayabilir. (ihtimal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir