Jigolo sitesi-ajans sitesi dolandırıcılığı nedir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Ajans adı altında jigololuk yaptırma vaadiyle ve para kazandırma vaadi ile harekete geçen örgütler bazı kişileri dolandırarak mağdur etmektedir. Dolandırılan kişiler işin duyulmasını istemedikleri için şikayetçi olmaktan korkmaktadır. Bir kısım mağdur da ödediği paranın miktarı afaki rakamlara ulaşmadan mağdur olduğunu fark edememektedir.

Bir kısım mağdur, esasında sitenin gerçek olduğunu, ama siteden kendisi ile iletişime geçen kişilerin sürekli parar istediğini ve işini yapmadıklarını düşünmektedir. Yani esasında siteyi gerçek sanıp site üstünden kendisini çalıştırmaya başlamamalarının hukuki problem olduğunu zannetmektedir. Danışanlardan bir kısmı, bir ajansa kaydolduklarını, ajans sahipleri ile problem yaşadıklarını beyan ettiler. Bir kısım mağdur da şikayet var gibi sitelerde sürekli başlık açarak “iznim olmadan beni ajansa kaydetmişler” diye şikayette bulunmaktadır

Türkiye’de fuhuşa teşvik ve fuhşu kolaylaştırma suçtur.

Türk Ceza Kanunu Madde 227’ye göre “Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Fuhşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya
tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır. Fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”

Yani fuhuşu kolaylaştırmak, fuhşa aracılık etmek Türk hukukuna göre suçtur.

İlginizi çekebilir:  Eve kuma getirilmesi sonucu eşin psikolojisinin bozulması halinde kötü muamele suçu oluşur (TCK Madde 232 )

Jigolo sitesi üyeliği adı altında para toplayan kişiler zaten fuhuş işi ile değil dolandırıcılıkla uğraşmaktadır.

Mağdurlar böyle bir sitenin gerçekten var olduğuna inanmayı seçtiklerinden dolandırıldıklarının farkına varamamaktadırlar.

Kişisel verilerimi nerden buldular?

Kişisel veriler, devlet sistemleri veya başka sistemlerin APİ’leri çalınmak suretiyle elde edilmektedir. Yani dolandırıcılar sizi “siteye üye olup para ödememişsiniz” diye aramaları bir yere üye olduğunuzu göstermez. Zaten herhangi bir yere üye olmamışsınız. Onlar böyle bir yere üye olma potansiyelinizi internette gezdiğiniz sitelerin ve yaptığınız aramaların analizinden çıkatabilmektedir. Telefon ve kimlik bilgilerinize de APi Yoluyla ulaşabildiklerinden sizi aramaktadırlar.

İlginizi çekebilir:  Resmi şekilde tahliye gerçekleşmeden kiraya verilen dairenin kilitlerinin değiştirilmesi haneye tecavüz suçunu oluşturur

Ödediğim parayı geri alabilir miyim?

Dolandırıcılık teşkilatı kuranlar, işsiz güçsüz kişilerden banka hesabı ve telefon hattı kiralamaktadırlar. Bu hesapları üstünden gelen paraları hemen izi sürüleyemeyek elektronik para cüzdanlarına aktarmaktadırlar. Yani işin esas organizatörünün adının tespit edilmesi çok zordur. Hesabını ve telefonunu kiralayan bu kişilerin geliri ve malı olmadığından icra ile para tahsilatı imkansız hale gelmektedir.

Dolandırıcılar yakalanır mı?

Bu dolandırıcılık tipinin mağdurları öncelikle dolandırıldığına inanamamaktadır. Sitecileri “beni dolandırmışsınız diye aradıklarında da sağlam bir azar işittikleri için çekinmektedirler

İlginizi çekebilir:  İftira suçu nedir?

Savcılık genelde müştekinin şikayet evrakını evine yollama yönünde ısrarcı bir tutum içindedir. Şahsın avukatı olsa bile Savcılık, kimi evrakları direkt müştekinin evine yollamayı tercih etmektedir. Yani iddianame müştekinin eşinin, annesinin eline geçebilecektir. Mağdur olan kişi, şikayetçi olduğunda dolandırıcılar elbet yakalanıp yargılanacaktır. Bu dolandırıcılar, mağdurları korkutup sindirerek şikayet etmelerini engellemektedirler.

Şikayetçiler ceza alır mı?

Türkiye’de fuhuş yapmak değil, fuhşa teşvik ve fuhşu kolaylaştırmak suçtur.

Mesela kaçak kumar oynamak Türk kanunlarına göre suçtur. Bu durumda kaçak kumar oynayanlar kaçak kumar oynatanları şikayet ederse kendileri de ceza alır.

Fuhuş yapmak suç olmadığından jigolo sitesine üye olduğunu zanneden kişiler hak arama yolunda ceza almazlar.

SONUÇ

Bu konu hakkında Savcılık kanalıyla sizi dolandıran kişileri şikayet edip ceza davası açılmasını sağlayabilirsiniz.

4/5 - (1 vote)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları