Ara
Close this search box.

Kiracı çıkartma davası ne kadar sürer?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 25/01/2024 by .

29.10.2022

Kira davaları sulh hukuk mahkemesinde görülen davalardır. Haberlerde kiracı ve kiraya veren arasında dava şartı olarak arabuluculuğa gidileceğinden bahsedilmiştir. Bu konuda henüz herhangi bir yasal düzenleme yürürlüğe girmemiştir.

Kira davaları basit yargılamaya tabi davalardandır. Dava dilekçesi ve cevap dilekçesinin verilmesi ile dilekçeler aşaması biter.

Sulh hukuk mahkemelerindeki yoğunluğa bağlı olarak mahkemelerce duruşma günü verilir. Genelde davanın 2 ayda 3 ayda bitmesi gibi bir durum genelde söz konusu değildir. Ancak adliyesi çok tenha olan bir adliyede zikredilen sürelerde bitebilir. O da neredeyse imkansızdır diyebilirim. Sonuç olarak bu davanın süresi mahkemenin yoğunluğuna ve izinli hakim olup olmamasına bağlı olarak değişir. Davaya atanan esas hakim tayin olmuş, izinli vs ise yerine nöbetçi hakim bakar. Nöbetçi hakim ise usule etki edecek hiç bir işlem yapmaz. O gün vekil ile takip edilen davalarda avukatların davaya mazeret vermeleri rica edilir. Herhangi bir davanın hakimi 1 yıllık doğum iznine ayrılmışsa o dava 1 yıl uzamış demektir.

İlginizi çekebilir:  Düğünde erkek tarafından takılan altınların geri alınmasının bir yolu var mı?

Bir diğer konu da kira davasının ne kadar sürmesi değildir. Her kiraya verenin kiracısını çıkarmak için geçerli veya hukuken yeterli sebepleri delilleri olmayabilir. Dava düzgün açılmayabilir. Düzgün takip edilmeyebilir. Yani davanın sonucunda kiracının çıkartılması yönünde karar çıkması da kesin değildir.

Evden çıkmak istemeyen kiracı

Kira sözleşmesi her halükarda 10 yıl sürmüşse kiraya veren tahliye isteyebilir.

Evden çıkmak istemeyen kiracı, kiraları düzgün şekilde ödemelidir. Eğer ev sahibi ihtiyacı için kiracıyı evden çıkarmak istiyorsa, ihtar çekmelidir. İhtardan sonra da yasadaki sürelere dikkat ederek davasını açmalıdır. Kiracıyı tahliye etmek için açılacak davada kiraya verek konut ve işyeri ihtiyacının samimi olduğunu ıspatlamalıdır. Yani her ihtar çekenin kiracıyı çıkarabileceğini düşünmek yanlış olur.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Samsun Barosu Avukatları Listesi

Yazıyı dinle Yazının Son Güncellenme Tarihi 18/02/2024 by . Aşağıda 2024 yılı şubat ayı itibarıyla Samsun Barosu’na kayıtlı avukatların alfabetik listesi görünmektedir. Emekli olan avukatlar da baro üyeliği sebebiyle yararlandıkları

AİLE HUKUKUNDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜĞÜN İHLALİ

Yazıyı dinle Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by . Anne ve baba, çocuklarının bakımından, eğitiminden, barınmasından ve beslenmesinden sorumludur. Gelirine orantılı olarak çocuğun bakımını, beslemesini veya eğitimini maddi olarak üstlenmeyen

Kiracı yatak odasını göstermek zorunda mı?

Yazıyı dinle Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by . Kiracı, oturduğu ev satılığa çıkartıldığında bu evi alıcı adaylarına gösterme mecburiyeti bulunmaktadır. Eğer kiracı evi göstermek istemezse, ev sahibi mahkeme vasıtasıyla

DEĞER KAYBI İÇİN AVUKAT TUTMALI MIYIM?

Yazıyı dinle Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by . Trafik kazasına karıştığınızda aracınızda oluşacak değer kaybının alınması özenli takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreciin takibinde avukat yardımı almak pek

Değer kaybı başvuru ücretleri ne kadar?

Yazıyı dinle Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by . Trafik kazasına karıştığınızda aracınızda değer kaybı ortaya çıkar. Kazada karşı tarafa göre daha az kusurunuz varsa değer kaybı tazminatı talep etmelisiniz.

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı