Kiracı – Ev sahibi ilişkisinde hor kullanma tazminatı nedir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Kiracının kiralananı kira sözleşmesine uygun geri verme borcu bulunmaktadır. Kira sözleşmesi sonlandığında geri verme borcuna aykırılık oluşabilir. Bu durumda ev sahibi, kiracıdan eski hale getirme ya da hor kullanma tazminatı isteyebilir. Kiracı, kira süresi içinde kiralananın hor kullanılması nedeniyle oluşacak zararlardan dolayı kiralayana karşı sorumludur.

Kiralananda tahsis amacına uygun olarak ya da zamana bağlı olarak değişikler meydana gelebilir. Normal kullanım nedeniyle ortaya çıkan yıpranma, bozulma ve değişiklikler kiracıya tazminat borcu doğurmaz. Hor kullanma nedeniyle değişmesi gereken eşyalardaki kullanımın nasıl gerçekleştiği ve olağan kullanımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının delil tespiti ile tespit edilmesi gereklidir.

İlginizi çekebilir:  Kiracı nasıl çıkartılır?

Talep edilen tazminat istemi içinde hasarın tamir süresi boyunca mahrum kalınan kira bedeli de dahildir. Ortak yerlere verilen zararlar bakımından malikin ortak yerlerdeki payı oranında olur. 

Av. Cansu Bayramoğlu

Kira sözleşmelerinde , kiralananın teslim edildiği gibi geri verilmediği hususunu kiraya verenin ispat etmesi gerekir. Kiraz sözleşmesinde aksi hüküm kararlaştırılabilir. Kira sözleşmesinin sona ermesi ve taşınmazın boşaltılmasının ardından zaman geçirilmeksizin hasarın ve zarar tespitinin yapılması gerekir. En uygun yol mahkeme vasıtasıyla delil tespitinin yaptırılmasıdır. Zararın miktarının belirlenmesinde dava tarihi ya da kira sözleşmesinin bitiş tarihi değil, taşınmazın kiracı tarafından boşaltıldığı tarih esas alınır.

İlginizi çekebilir:  Kiracılı ev aldım. Kiracıyı nasıl çıkartırım?

Kiracı tarafından hor kullanılarak zarar verilmiş bir taşınmaz satılabilir. Yeni malik, taşınmazı mevcut haliyle kabul etmiş sayılır. Hor kullanma sonucu zarar gerçekleştikten ve malik açısından dava hakkı doğduktan sonra mülkiyet devir edilmiş olabilir. Malikin kira sözleşmesine dayanarak dava açmasına engel değildir.

Yazar: Av. Cansu Bayramoğlu

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları