Kira bedeli nasıl arttırılır?

118 views 12:54 am 0 Comments Haziran 21, 2022
kiracı
kiracı

Enflasyondan dolayı artan kira bedelleri nedeniyle ev sahipleri mevcut kiracılarını tahliye edip yeni kiracı almak istemektedir. Tahliye yoluna gidilmeden de kira arttırmak için çözümler mevcuttur.

Kira sözleşmeleri 1 yıllık olsa da bu devam eden süreli sözleşmedir. Kiracı eve taşındıktan sonra geçerli bir tahliye taahhüdü vermediği sürece bu sözleşme 10 yıl boyunca devam eder.

Taraflar yazılı bir sözleşme yapmamışsa veya yazılı bir sözleşme yapmış olsa da bu sözleşmede kira artışı ile ilgili bir madde bulunmuyorsa kira tespit davası açarak kira bedelinin tespitini mahkemeden isteyebilir.

Taraflar kira artışı ile ilgili maddesi bulunan bir sözleşme yapmış olsa bile 5 yıl boyunca kira sözleşmesi sürdüğü takdirde kira bedelinin tespiti mahkemeden istenebilir.

Taraflarca öngörülemeyen ve sonradan meydana gelen olağanüstü durumlarda kira uyarlaması davası açıabilir. Olağanüstü koşullardan ötürü kira sözleşmesinin ifası bir taraftan belenemeyecek hale gelmişse bu dava açılabilir. Mesela taşınmazın değeri aşırı dderecede artmışsa (ör değersiz bir taşınmazın yakınından metro geçmişse vs) kiranın artışı için uyarlama davası açılabilir.

Kira bedelinin tespitinde enflasyon oranları göz önüne alınır ama kira bedelinin uyarlanmasında enflasyon oranlarına bakılmaz.

Kira bedeli tespit davası konut ve çatılı işyeleri için açılabilirken kira bedelinin uyarlaması davası tüm taşınmazlar için açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir