Kira bedeli nasıl arttırılır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 25/01/2024 by .

kiracı
kiracı

Enflasyondan dolayı artan kira bedelleri nedeniyle ev sahipleri mevcut kiracılarını tahliye edip yeni kiracı almak istemektedir. Tahliye yoluna gidilmeden de kira arttırmak için çözümler mevcuttur.

Kira sözleşmeleri 1 yıllık olsa da bu devam eden süreli sözleşmedir. Kiracı eve taşındıktan sonra geçerli bir tahliye taahhüdü vermediği sürece bu sözleşme 10 yıl boyunca devam eder.

Taraflar yazılı bir sözleşme yapmamışsa veya yazılı bir sözleşme yapmış olsa da bu sözleşmede kira artışı ile ilgili bir madde bulunmuyorsa kira tespit davası açarak kira bedelinin tespitini mahkemeden isteyebilir.

İlginizi çekebilir:  İzinsiz elektronik ileti şikayeti nasıl yapılır?

Taraflar kira artışı ile ilgili maddesi bulunan bir sözleşme yapmış olsa bile 5 yıl boyunca kira sözleşmesi sürdüğü takdirde kira bedelinin tespiti mahkemeden istenebilir.

Taraflarca öngörülemeyen ve sonradan meydana gelen olağanüstü durumlarda kira uyarlaması davası açıabilir. Olağanüstü koşullardan ötürü kira sözleşmesinin ifası bir taraftan belenemeyecek hale gelmişse bu dava açılabilir. Mesela taşınmazın değeri aşırı dderecede artmışsa (ör değersiz bir taşınmazın yakınından metro geçmişse vs) kiranın artışı için uyarlama davası açılabilir.

Kira bedelinin tespitinde enflasyon oranları göz önüne alınır ama kira bedelinin uyarlanmasında enflasyon oranlarına bakılmaz.

İlginizi çekebilir:  Kira sözleşmesinin çekilmez hale gelmesi

Kira bedeli tespit davası konut ve çatılı işyeleri için açılabilirken kira bedelinin uyarlaması davası tüm taşınmazlar için açılabilir.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları