2022 yılı için boşanma davası ücreti ne kadar?

146 views 3:29 pm 0 Comments Temmuz 28, 2022

2022 – 2023 yılı avukatlık asgari ücret tarifesi dikkate alınarak avukatlık ücreti avukatınızla karşılıklı olarak görüşme sonucu kararlaştırılır.

Sadece boşanma davası dilekçesi yazdırdığınızda tarifeye göre ücret 1.900 (bindökuzyüz) liradır.

Yeni tarife resmi gazetede yayınlanır ve belirtilen tarihte yürürlüğe girer.

2022 yılı Ekim ayı için noterde vekalet çıkartma ücreti 230 liradır. Boşanma davası için 2 vesikalık fotoğrafla eşimden boşanmak için şeklinde beyanla vekalet verilmesi gerekmektedir. Eşinizin TC numarasını bilmiyorsanız, noterden vekalete yazmasını isteyebilirsiniz. Dava açmak için TC numarası gerekecektir.

Boşanma davası açmak için, eve aile konutu şerhi koymak için evlilik cüzdanına gerek yoktur. Evlilik cüzdanı günümüzde mütaasıp otellerde sorulmaktadır. Çoğu çift ilk kavgalarında zaten o cüzdanı törenle yaktığı evlilik cüzdanı bulunmamaktadır.

Boşanma davası açılırken mahkemeye ödenen harç 750 liradır. Dava ekinde abartılı bir tazminat istense de, nafaka istense de velayet istense de harç 750 liradır. (Çünkü tazminat nafaka velayet boşanma davasının ferisi niteliğideki taleplerdir)

Mahkeme daha sonra yazışmalar için para yetmezse taraflardan ekstra para yatırmalarını isteyebilir.

Mahkeme veznesi visa çekmez havale kabul etmez. Bu para peşin olarak cebinizde olmalıdır. Para yatmadan dava açılmış sayılmaz.

Mal rejimi tasfiyesi, ziynet eşyası iadesi ve kişisel mal iadesi ayrı davalardır. Bu talepler için ayrı harç hesaplanır. Dava harçlarının nereden hesaplandığı da bu linkten görülebilecektir.

Avukatsız dava açıldığı takdirde masraf 750 liradır. Ama hak kaybına uğramamak için davanın düzgün hazırlanması gerekmektedir.

Kişinin hiç parası yoksa adli yardımdan yararlanmak için baro adli yardım komisyonundan avukat talep edebilecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir