2024 yılı için boşanma davası ücreti ne kadar?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 09/04/2024 by .

2023 – 2024 yılı avukatlık asgari ücret tarifesi dikkate alınarak avukatlık ücreti avukatınızla karşılıklı olarak görüşme sonucu kararlaştırılır.

Sadece boşanma davası dilekçesi yazdırdığınızda tarifeye göre ücret 3.600 liradır.

Yeni tarife resmi gazetede yayınlanır ve belirtilen tarihte yürürlüğe girer.

2024 yılı Ocak için noterde vekalet çıkartma ücreti 800 liradır. Boşanma davası için 2 vesikalık fotoğrafla eşimden boşanmak için şeklinde beyanla vekalet verilmesi gerekmektedir. Eşinizin TC numarasını bilmiyorsanız, noterden vekalete yazmasını isteyebilirsiniz. Dava açmak için TC numarası gerekecektir.

İlginizi çekebilir:  Ev sahibi kiracının elektriğini suyunu keserse ne yapılabilir?

Boşanma davası açmak için, eve aile konutu şerhi koymak için evlilik cüzdanına gerek yoktur. Evlilik cüzdanı günümüzde mütaasıp otellerde sorulmaktadır. Çoğu çift ilk kavgalarında zaten o cüzdanı törenle yaktığı evlilik cüzdanı çoğu çiftte bulunmamaktadır.

Boşanma davası açılırken mahkemeye ödenen harç 2.462 liradır. Dava ekinde abartılı bir tazminat istense de, nafaka istense de velayet istense de harç 2.462(Ocak 2024 için) liradır. (Çünkü tazminat nafaka velayet boşanma davasının ferisi niteliğideki taleplerdir)

Mahkeme daha sonra yazışmalar için para yetmezse taraflardan ekstra para yatırmalarını isteyebilir.

İlginizi çekebilir:  2024 yılı için minimum nafaka miktarı ne kadar?

Mahkeme veznesi visa çekmez havale kabul etmez. Bu para peşin olarak cebinizde olmalıdır. Para yatmadan dava açılmış sayılmaz.

Mal rejimi tasfiyesi, ziynet eşyası iadesi ve kişisel mal iadesi ayrı davalardır. Bu talepler için ayrı harç hesaplanır. Dava harçlarının nereden hesaplandığı da bu linkten görülebilecektir.

Avukatsız dava açıldığı takdirde masraf 2.600 lira mahkeme harcıdır. Ama hak kaybına uğramamak için davanın düzgün hazırlanması gerekmektedir. Adli yardımdan yararlanarak dava açılan haller müstesnadır.

Kişinin hiç parası yoksa adli yardımdan yararlanmak için baro adli yardım komisyonundan avukat talep edebilecektir.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları