Boşanma davası için deliller nasıl toplanır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Delil toplama konusunda doğru bilinen bazı yanlışlar:

***Geçmişe yönelik telefon görüşmelerinin ses kayıtları istenemez. Böyle herkesin ses kayıtlarını tutup resmi yazıyla temin edecek bir kurum yoktur. Sadece suç şüphesi taşıyan kişilerin mahkeme izniyle telefon dinlemeleri yapılır. Eşinizin bu şekilde bütün konuşmaları dinlenmiş olsa dahi sadece ilgili suçu içeren konuşmalar seçilir ve ceza mahkemesine verilir. Aile mahkemesi dinleme yapamaz. Zina güncel kanuna göre suç değildir. sadece boşanma sebebidir. Zina ile ilgili mahkeme tarafından  ses kaydı aldırılamaz.

***Gizlice alınan ses kayıtarı mahkemede delil olarak kullanılamaz

Cep telefonuna kurulan program ile veya ortam dinlemesi ile alınan ses kayıtları mahkemede delill olarak kullanılamaz. Ama ilgili kişi watsaptan size veya boşanmaya sebebi olan ilişkisi olan kişilere yazmaya üşendiği için watsapp üzerinden ses kaydı mesaj atmışsa bu delil olarak kullanılabilir.

İlginizi çekebilir:  İçtihatlarda geçen boşanma sebeplerinde bazıları

***Geçmişe yönelik telefon mesajlaşma içerikleri istenilemez. Telefon şirketleri mesaj içeriklerini saklamaz.

Ama eşinizin telefonunu elinize alıp çekeceğiniz ekran görüntüleri veya size hakaretamiz bir mesaj vs attığında sizdeki mesajın ekran görüntüleri delil olarak kullanılabilir.

Ayrıca davada eşinizin belli bir numaryla çok uzun konuşup konuşmadığı, belli bir numarayı çok sık arayı mesaj attığı, gece geç saatlerde belli bir numarayla konuşup konuşmadığına dair kayıtlar getirtilebilir. Bu kayıtlar delil olarak değerlendirilir. Konuşulan numaranın kime ait olduğu tespit ettirilebilir.

***Facebook dökümleri mahkemece istenilse de bunları temin edecek bir muhatap olmadığından bu kayıtlar gelmez. Facebook ve benzeri yurt dışı menşeli platformların Türkiye’de mahkeme taleplerini dikkate alan bir ofisleri yoktur.  Facebook ve benzeri yazışma platformlarından yazışma dökümlerini kendiniz alabiliyorsanız mahkemeye sunduğunuzda değerlendirilir.

İlginizi çekebilir:  Sadece eşinizi sevmediğiniz gerekçesiyle boşanamazsınız

***Kendiniz çeşitli şekillerde eşinizin telefon ses kayıtlarını alırsanız veya arabası gibi kendisine özel bir alana düzenek yerleştirerek ses kaydı alsanız dahi bu geçerli bir delil olmaz. Böyle bir kaydı mahkemeye sunarsanız karşı taraf sizin aleyhinizde özel hayatın gizliliğini ihlalden ceza davası açar ve haklı çıkar.

Ancak şu şekilde alınan ses kayıtları kullanılabilir. Mesela eşiniz telefonda size hakaret etmeye başlarsa veya başkasını sevdiğini itiraf ederse (veya bunun gibi başka boşanma sebebi olabilecek şeyler söylerse)  sizin, sizinle yapılan bu görüşmeyi kaydedip mahkemeye sunmanız halinde bu lehinize bir delil olarak değerlendirilir. Veya aynı ortamda bulunurken ettiğiniz bir kavganın ses kaydını almanız da suç değildir ve delil olarak kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Boşanmış anne dava açarak çocuğuna kendi soyadını verebilir

***Dedektif olarak hizmet veren birine delil toplatmak istiyorsanız, bu yasal değildir. Eşiniz bunu fark ederse aleyhinizde şikayette bulunabilir. Ancak dedektiflik hizmeti veren kişi fark edilmeden eşinizin kamusal alandaki ihanet veya başka boşanma nedenlerinin ispatlar hareketlerini delillendirirse, bu kullanılabilir. Yine de dedektif hizmetinden faydalanmak özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu unsurlarını oluşturabileceği için risk taşımaktadır.

Dilekçenize yazdığınız her bir vakıanın tek tek ispatlanması gerekir. hakim çok mağdur olduğunuza bakıp ispatlayamadığınız olaylar ispatlanmış gibi karar veremez. O yüzden davanızı delil durumun göre şekillendirmeniz doğru olur.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları