"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devre mülk sözleşme ve senet iptal işlemleri nasıl yapılır?

Son aylarda Samsun’da lüks otellerde yemekler düzenlenip, bu yemekler gecenin geç saatlerine kadar uzatılıp, çok gürültülü müzik ile insanların idrak gücü düşürülüp devremülk – devre tatil sözleşmeleri imzalatılmaktadır.

Bu yemeklerden sonra insanlar ne yaptıklarını idrak edince senetlerin iptali için firmayı aradıklarında “bizim avukat ordumuz var bize hiç bir şey yapamazsın” şeklinde cevaplar almaktadırlar.

Bu şekilde devremülk satan firmaların da aslında müflis olduğu, sattıkları devremülkte elektrik ve suyun bile düzgün bağlanmadığı, binaların köhne olduğu ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bu firmalar alınan devremülkü düzgün bir şekilde tapuya tescil de ettirmemektedirler.

Benim önüme gelen bu devremülk sözleşmelerinin hukuki geçerliliği de tartışmaya açıktı, dava edilmesi halinde kanunlara göre açıkça iptal şartlarını taşıyordu.

Bu firmaların yaptıkları yasal değildir. Senetleri ve devremülk- devre tatil sözleşmelerini iptal ettirebilirsiniz. Bu firmalara karşı kazanılmış bir sürü dava bulunmaktadır. O yüzden firma ile polemiğe girmeden doğru bir hukuki yardım alarak davanızı açmanızı öneririm.

Firmalar bu sözleşmenin iptali halinde sadece düşük bir tellaliye bedeline hak kazanabilmektedir.

Bu sözleşmeler neden hukuka uygun değil?

Devremülk sözleşmesinin geçerliliği için şahsın sözleşmeyi aldıktan sonra 1 günlük düşünme müddeti bulunmaktadır. Samsun’daki yemeklerde firma akşam 7 de sizi yemeğe çağırılıp, siz geldiğinizde önce ön sözleşme imzalatılıyor. Yemek gecenin geç saatlerine kadar uzatılıp,  idrak kabiliyetinizin şüpheli hale geldiği, sabah 1 veya 2 de 2. imza alınıp kredi kartınızdan çekim yapılmaktadır. Şeklen kanundaki gibi 1 gün düşünme süresi bırakılsa da hukuki uygunluk şartını dolaylı yoldan aştıkları için dava açtığınızda kazanma şansınız yüksektir.

Sözleşmenin konusu devremülkün tapu devri olmasına rağmen, resmi şekilde, tapuda veya noterde imzalatılmamaktadır. Kanuni düzenlemelere göre devremülk hakkı yıllık 15 günden az olamazken imzalatılan sözleşme 7 günlük tatil hakkı  tanınmaktadır. Ayrıca devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri yönetmeliğinde mecbur tutulduğu şekilde şahıslara bir ön bilgilendirme formu verilmemektedir.

Böyle bir sözleşme imzalamışsanız en kısa süre içerisinde noterden ihtar çekmek suretiyle cayma hakkınızı kullanınız.

Kanuna göre cayma hakkı kullanıldığında, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, cayma bildiriminin satıcı veya sağlayıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç on dört gün içinde tüketiciye geri verilmek zorundadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir