Devre mülk sözleşmesi iptali ve senet iptal işlemleri nasıl yapılır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Genellikle evlilik fuarlarında “ücretsiz yemeğe davetlisiniz” şeklindeki davetler devremülk tanıtımı için yapılmaktadır. Yeni evli çiftleri ve emeklileri hedef alan bu tanıtımlarda katılımcılara emrivaki ile devremülk veya devre tatil sözleşmesi imzalatılmaktadır. hiç bir şeyden habersiz tanıtıma katılan kişiler olayın sabahında kendilerine sorun çıkaracak bir işe adım attıklarını anlamaktadır.

Bu yemeklerden sonra insanlar ne yaptıklarını idrak edince senetlerin iptali için firmayı aradıklarında “bizim avukat ordumuz var bize hiç bir şey yapamazsın” şeklinde cevaplar almaktadırlar veya bir muhatap bulamamaktadırlar

Devremülk veya devre tatil sözleşmesini imzalayan kişiler, içinde bulundukları durumdan memnun değillerse 14 gün içinde noterden bildirim yaparak cayma hakkını kullanmalıdır.

Devremülk-devre tatil sözleşmesini imzalayan kişiler “biz telefon açarak caymak istediğimizi söyledik” veya “biz oradaki satıcı kıza whatsapptan mesaj atarak cayma hakkımızı kullandık” diyerek dava yoluna gitmek istemektedir.

İlginizi çekebilir:  OTOPARKA BIRAKILAN ARAÇLARDA OTOPARKIN SORUMLULUĞU

Cayma hakkı bizzat muhatap firmaya yazılı şekilde yapılmalıdır. bu nedenle satıcılara mail atmak veya watsapp mesajı atmak dava yolunu açacak geçerli bir yol değildir.

Tanıtım toplantısının yapılmasından itibaren 1 yıldan fazla uzun süre geçmemesi halinde ve satın alan kişiler bu otel veya devremülkü hiç görmedikleri takdirde yine iptal şansı bulunmaktadır.

Tanıtım devremülk-devre tatil otelinde yapılmışsa ve burada konaklanmışsa 14 günlük cayma süresinin kesinlikle geçirilmemesi gerekmektedir. mekan görülüp muayene edildikten sonra uzatılmış cayma hakkının kullanımı söz konusu olmamaktadır.

Tanıtım toplantılarında emrivaki ile imzalatılan devremülk sözleşmelerinin çoğu hukuka aykırıdır.

İlginizi çekebilir:  ‘’ÜRÜNLERİMİZDE DEĞİŞİM VE İADE YOKTUR’’ uyarısı geçerli mi?

Bu sözleşmeler neden hukuka uygun değildir?

Devremülk sözleşmesinin geçerliliği için şahsın sözleşmeyi aldıktan sonra 1 günlük düşünme müddeti bulunmaktadır. Samsun’daki yemeklerde firma akşam 7 de sizi yemeğe çağırılıp, siz geldiğinizde önce ön sözleşme imzalatılıyor. Yemek gecenin geç saatlerine kadar uzatılıp, gürültülü müzik eşliğinde katılımcılar yoruluyor ve idrak kabiliyetinizin şüpheli hale geldiği, sabah 1 veya 2 de 2. imza alınıp kredi kartınızdan çekim yapılıyor.

Şeklen kanuna uygun olacak şekilde ön sözleşme ile esas sözleşmenin günleri farklı olsa da  hukuki uygunluk şartını dolaylı yoldan aştıkları için dava açtığınızda kazanma şansınız yüksektir.

Böyle bir sözleşme imzalamışsanız en kısa süre içerisinde noterden ihtar çekmek suretiyle cayma hakkınızı kullanınız.

Kanuna göre cayma hakkı kullanıldığında, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, cayma bildiriminin satıcı veya sağlayıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç on dört gün içinde tüketiciye geri verilmek zorundadır.

İlginizi çekebilir:  KARGODA ÜRÜN KIRIK YA DA HASARLI GELDİ NE YAPMALIYIM?

Hukuka bu derece aykırı davranan muhatabınız tabi ki bu evrakları da göndermemektedir. ihtar çekildikten sonra arabuluculuk safhası bitince davanızı açarak devremülk iptali, senet iptali ve ödenen paranın iadesi sağlanabilmektedir.

Bu safhaları avukatınız vasıtasıyla takip etmenizi tavsiye ederim.

*Bazı kamu kurumlarında memurların üzerinde devremülk tapusu göründüğünde lojmana hak kazanmada puan kabetmektedir.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları