Terör tazminatı nedir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Terör tazminatı, terör olaylarından dolayı ölen şahısların yakınları tarafından veya yaralanan şahsın kendisi tarafından idareye karşı açılacak tam yargı davasıdır. Yani burada yazacağım tazminatın polis asker maaşlarında adı geçen terör tazminatı ile ilgisi yoktur.

Yani bir yerde terör eyleminde yaralanan veya ölen kişiler için devletten tazmiat talep edilebilecektir.

Terör eylemlerini önleme sorumluluğu devlete ait olduğundan zarara uğrayan kişiler zararlarını devletten tazmin edebilecektir.

Terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarara uğrayan kişilerin, zararlarının tazmininde iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki, maddi zararlar nedeniyle 5233 sayılı Kanun kapsamında zarar tespit komisyonlarına başvurarak zararlarının sulhen karşılanmasını talep etmektir. İkinci Usul ise uğranılan zararların tazmini için idari yargı yerlerinde tam yargı davası açmaktır.

İlginizi çekebilir:  Adli yardım nedir?

Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında kanuna göre tazmin yoluna gidilecekse; zarar gören veya mirasçılarının veya yetkili temsilcilerinin zarar konusu olayın öğrenilmesinden itibaren altmış gün içinde, her hâlde olayın meydana gelmesinden itibaren bir yıl içinde zararın gerçekleştiği veya zarar konusu olayın meydana geldiği il valiliğine başvurmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında hayvanlara, ağaçlara, ürünlere ve diğer taşınır ve taşınmazlara verilen her türlü zararlar ile
yaralanma, sakatlanma ve ölüm hallerinde uğranılan zararlar ve tedavi ve cenaze giderleri ile terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle kişilerin mal varlıklarına ulaşamamalarından kaynaklanan maddi zararlar tazmin edilmektedir. Yani manevi tazminatı içermemektedir.

İlginizi çekebilir:  Davam için en uygun avukatı nasıl seçerim?

Bu kanun kapsamında sulh sağlanamazsa tam yargı davası açılabilecektir. Veya manevi tazminat giidi kanunda tazmini öngörülmeyen tazminatlar için tam yargı davası açılması gerekmektedir.

Sonuç olarak terör saldırısında malına canına zarar gelen kişilerin dvletten tazminat alma hakkı vardır.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları