Kira ilişkisinin bitiminde anahtarın usulünce teslimi nasıl yapılır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Kiracının kira sözleşmesinin bitiminde evi boşaltmış olması uygun şekilde tahliye ettiği anlamına gelmez. Taşınmazın tahliyesinin usule uygun gerçekleşmesi için kiracının anahtarı ev sahibine tutanak ile teslim etmesi gereklidir. Kiracı ve ev sahibi arasında anahtar teslim tutanağı düzenlendiğinde kiracının sorumlulukları son bulur. Kiracı anahtarı usulune uygun teslim etmezse ya da teslim ettiğini ispatlayamazsa sorumluluğu gündeme gelir. Tahliye gerçekleşmemiş gibi kira ödemeye devam etmesi gerekir. Konuyla ilgili Yargıtay kararında ” yıllık kira bedelinin tutarı senetle ispat sınırının üzerindeyse kiracı tarafından anahtar teslimi ancak yazılı delille ispatlanması gerekir, tanık dinlenemez. Kiracı anahtarı teslim ettiğini yazılı delille ispat edemezse teslim tarihi ev sahibinin belirttiği tarihte taşınmaz tahliye edilmiş sayılacaktır. Bu tarihe kadar işlemiş kiralar bakımından kiracı sorumlu olmaya devam edecek ve kira tutarları kadar ödeme yapmak zorunda kalacaktır” şeklinde belirtilmiştir.

Anahtar teslim tutanağında kiracı ve kiraya verenin bilgileri, taşınmazın adresi ve kira sözleşmesinin başlangıcı ve sona erdiği tarihin belirtilmesi gereklidir. Anahtarın teslim edildiğine dair madde ve teslim tarihi mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca tahliyeden sonra sorun yaşamamak için taşınmazın ne şekilde teslim edildiği de belirtilmelidir. Taşınmaz ve içinde eşya bulunuyorsa eşyaların hasarsız, eksiksiz veya çalışır vaziyette teslime edildiği belirtilmelidir. Hasar durumu varsa taraflar bunu belirtmeli ve hasarın ne şekilde karşılanacağı da eklenmelidir. Kira ilişkisinde depozito ilişkisi mevcutsa depozito bedelinin akıbeti konusunda tarafların ne şekilde anlaştığının tutanağa eklenmesinde fayda vardır. Anahtar teslim tutanağının uygun şekilde hazırlanması ev sahibi kiracının tahliye sonrasında sorun yaşamaması oldukça büyük öneme sahiptir.

İlginizi çekebilir:  Resmi şekilde tahliye gerçekleşmeden kiraya verilen dairenin kilitlerinin değiştirilmesi haneye tecavüz suçunu oluşturur

Yazar Avukat Cansu Bayramoğlu

5/5 - (2 votes)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları