Araç değer kaybı nedir?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 06/03/2024 by .

Kazaya karışan aracın, kazadan önceki ikinci el değeri ile kazadan sonraki ikinci el değeri arasındaki fark araç değer kaybıdır. Araç değer kaybı trafik kazasına karışan araç kazalı olarak kayıtlara geçtiğinden dolayı ikinci el fiyatında olacak düşüş, kazadaki kusuru daha fazla olan tarafın trafik sigortasından tahsil edilir.

Değer kaybı başvurusunda kaza tespit tutanağı, hasar tespit tutanağı, araçtaki hasarı her açıdan gösteren fotoğraflar, ekspertiz raporu, araç ruhsatı, tamir faturaları ile değer kaybı başvurusu yapılır.

Sigorta şirketi, kendi çalışanları veya anlaşmalı olduğu kurumlarda hasar tespitini yaptırıp buna göre mağdura ödeme yapar. Bu hesaplama kimi zaman piyasa şartlarının altında kalabilir.

Araç değer kaybı konusunda sigorta şirketi ile anlaşamaya varılamazsa Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulabilir veya Asliye Ticaret Mahkemesinde dava açılabilir. Sigorta şirketine dava açmadan önce arabuluculuk safhasının tamamlanması gerekir. Şirketle arabuluculuk safhasında dahi anlaşma sağlanamazsa dava yoluna gidilir. Tahkim Komisyonundaki 5.000 liraya kadar olan kararlar kesindir.

*Karşı tarafın trafik sigortası yoksa araç değer kaybı için güvence hesabına başvurulamaz.

*Eğer karşı tarafın sigortası yoksa direkt bu şahsa dava açarak talepte bulunulabilecektir.Dava, kazayı yapan sürücüye, aracın malikine veya bağlı olduğu teşebbüsün sahibine açılır. Davaya sigorta şirketi dahil edilmeyecekse dava Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır ve arabuluculuğa başvurma şartı yoktur.

Değer kaybı tazminatı almanın şartları nelerdir?

  • Çift taraflı kaza olması
  • Kazanın tramer kayıtlarına işlenmesi
  • Kaza tarihinden itibaren 2 yıl geçmemiş olması
  • Aracın pert kaydı almış olmaması
  • Kazada %100 kusurlu taraf olmamanız
  • Onarım gören parçaların daha önce başka kazadan dolayı onarılmış olmaması
  • Aracın yakın zamanda başka kazaya karışmamış olması
İlginizi çekebilir:  Manevi tazminat

Kaza yaptığımda neden beni sürekli arıyorlar?

Şirketler sizinle sözleşme imzalayarak bu başvurudan gelecek tazminat üzerinden komisyon alır. Tahkim Komisyonu başvurusu ücreti çok düşük olup direkt karşı tarafın sigorta şirketine yapılan başvuru ücretsizdir. Tahkim komisyonu ve sigorta başvurusu süreci de dava yola göre çok kısadır. Alınacak komisyon oranları düşünüldüğünde cazip bir iştir.

Bu nedenle sizi arayan kişiler kaza yapan araçlarla ilgili verileri kimi kurumlardan satın alır. Satın aldıkları veriler üzerinden sizinle iletişime geçerler. Bu nedene kaza geçirdikten sonra pek çok avukat ve hasar danışmanlık şirketi tarafından aranırsınız.

İlginizi çekebilir:  Manevi tazminat nedir? Manevi tazminat davasının şartları nelerdir?

Bu aramalar hem 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun doğrultusunda çıkarılan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yöneltmelik’e aykırı olup hem de 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre izinsiz şekilde ele geçirilmiş kişisel verileriniz kullanıldığından ve bulundurulduğundan kanuna aykırıdır.

Sizi arayan kişilerin elinde kaza ile ilgili her türlü bilgi bulunmadığından, kimi zaman da sizi arayan kişinin yeterli hukuki bilgisi olmadığından yanlış yönlendirilmeniz mümkündür.

Araç değer kaybını hasar danışmanlık şirketleri alabilir mi?

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu Ek 6.maddesine göre:

“(1) Bu Kanun uyarınca sigortacılık yapan kurum veya kuruluşlardan ya da Hesaptan talep edilecek tazminat alacağı ancak;
a) Alacaklı tarafından bizzat,
b) Alacaklının kanuni temsilcisi veya kanuni temsilcinin bizzat vekâlet verdiği avukat vasıtasıyla,
c) Alacaklının bizzat vekâlet verdiği eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri veya avukatı vasıtasıyla,
takip edilebilir. Takip yetkisi, sigortacılık yapan kurum veya kuruluşlar ya da Hesap nezdinde yapılacak işlemleri kapsar.

İlginizi çekebilir:  Değer kaybı başvuru ücretleri ne kadar?

Bu maddelere göre iş takibi için, sizinle iletişime geçen hasar danışmanlık şirketi de sizden, anlaşmalı oldukları avukata vekalet vermenizi isteyecektir. Sizin arayan hasar danışmanlık şirketi ile bağlı kalmadan siz de güvendiğiniz bir avukatla çalışarak tazminat alacağınız için işlemler yapabilirsiniz. Bu iş avukatlık işidir.

Sac aksam dışındaki hasarlar talep edilebilir mi?

09.10.2020 tarihli Anayasa mahkemesi kararının ve 20.03.2020 tarihli Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar düzenlemelerinin sonuçları şu şekilde olmuştur:

Artık araçtaki net değer kaybı talep edilebilecektir. Araç değer kaybı istenilecek araç bakımında 160.000 km altında olması şartı kaldırılmış, plastik tampon, cam, lastik, jant, elektronik, mekanik, döşeme aksamı gibi sökülüp takılabilir parçalardaki hasar da değer kaybı kapsamına alınmıştır.

5/5 - (2 votes)

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları