2024 yılı güncel! ,Nikah Başvurusunda evlilik sözleşmesi nasıl yapılır?

Yazıyı dinle

Yazının Son Güncellenme Tarihi 17/02/2024 by .

Nikah başvurusunda evlilik sözleşmesi nasıl yapılır?

Telefonda danışan bazı müvekkiller evlenme başvurusunda mal rejimi seçimi için nikah memurunun onlara avukata gitmelerini tavsiye ettiğini söylediler. Bu beyan bana garip geldiğinden evlendirme dairesine gidip sorma ihtiyacı hissettim.

Nikah memuru, nikah başvurusu esnasında kanun ve yönetmelikteki gibi mal rejimi seçiminin yapılabildiğini ama nikah memurluklarındaki evrakların 10 yılda bir imhaya gittiğini, imhaya giden evraklar arasında bu seçim kağıdının da olduğunu söyledi. Noterlikteki evraklar imhaya tabi olmadığından olağan mal rejimi dışında mal rejimi seçmek isteyenleri notere yönlendirdiklerini söylediler.

Nikahtan sonraki bir tarihte yapılacak mal rejimi seçiminin noterde yapılması esastı. Evrak imhası nedeniyle nikah başvurusu esnasında da noter evrakı yapılması gerektiği anlaşılmış oldu. Tabi 2002 yılından bugüne kadar nikah esnasında olağandışı mal rejimi tercih edenlerin boşanma davası veya ölüm nedeniyle mal paylaşımı durumunda akıbetleri ne olur bilinmez. Genelde karşılatığımız boşanma davalarında taraflar olağan mal rejimine tabi olduğundan henüz nikah dairesinden mal rejimi sözleşmesi istetme yönünde bir işlemim olmadı.

İlginizi çekebilir:  Boşandım ama neden hala nüfusta evli görünüyorum?

——————————————————————————————————————–

Bu cevabı aldıktan sonra notere gittim. Avukat tarafından düzenlenen mal rejimi sözleşmesini onaylayıp onaylamadıklarını sordum. Noter, bu seçime ilişkin şablonun kendilerinde olduğunu, bu şablon haricinde mal rejimine ilişkin evrakı onaylamadıklarını söyledi.

——————————————————————————————————————–

Sonuç olarak nikah başvurusu sırasında veya evlilik devam ederken mal rejimi seçecek kişiler notere gidip hazır şablonlarına göre mal rejimi seçecek ve onaylatacaktır.

Her şey otomatik seçimlere dayalı olduğundan avukatın bu konuda verebileceği danışmanlık taraflar için hangi mal rejiminin uygun olduğunu tavsiye etme ve belirleme yönünde olacaktır. Bunun dışında avukatın düzenleyeceği evrak resmiyette işleme alınmayıp, noter, tarafların iradesine göre kendi evrakını düzenlemektedir.

İlginizi çekebilir:  Nafaka ödememeden dolayı hapis cezası

Tabi tarafların yaşı kemale ermişse ve evlendiklerinde, ölüm halinde birbirlerinin ilk evliliklerinden olan çocuklarına (üvey çocuklarına) mal kalmasını istemedikleri için evrak düzenletecekse burada hem mal rejimi seçimi hem vasiyet veya miras sözleşmesi ile ilgili düzenleme olacaktır. Mal rejimi seçimi otomatik şablonlarla ilerlediğinden vasiyet veya miras sözleşmesinin avukata yaptırılması uygun olacaktır. Vasiyet veya miras sözleşmesi konusunda noterin sunacağı şablonlar yetersiz veya alakasız kalabilecektir. Bu konuda da noterin şablonunu kullanma bakımından bir dayatma yoktur.

Nikah işlemi sırasında kadın yalnızca bekarlık soyadını seçebilir mi?

Nikah memuruna soru sorarken sadece kızlık soyadını alma hususunu da sordum. Memur bey bunun hukuken mümkün olduğunu ama kendi bilişim sistemlerinin içişleri bakanlığının sistemine bağlı olduğunu, nikah başvurusu girilirken sadece kadının kocasının soyadını alma veya kızlık soyadı + kocasının soyadını alma dışında bir seçenek gelmediğini beyan etti. Kadının isteğine göre harici olarak da soyadını düzenleyemediklerini, entegre bilişim sistemine tabi olduklarını beyan etti.

İlginizi çekebilir:  Eşim boşanmak istemiyor. Dava açtığımda boşanabilir miyim?

Kimi hukuki bloglardan kadının sadece kızlık soyadını kullanabileceğine dair bilgi alıp o şekilde başvuru yapmaya uğraşanların olduğunu, hatta bu istekleri olmayınca kavga edip nikah masasından kalkan birkaç çift gördüğünü de söyledi.

Yani 2024 yılı itibarıyla evli kadın sadece bekarlık soyadı ile resmiyette hayatına devam edebilir. Ama bunun için nikahta standart seçimlerden birini seçip evlendikten sonra dava açarak soyadının düzeltilmesini istemesi gerekmektedir.

Değerlendirme post

Paylaş:

Daha Fazla Yazı

Mesaj Gönderin

samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları