BOŞANMA AVUKATINA EN ÇOK SORULAN SORULAR

Yazının Son Güncellenme Tarihi 24/02/2024 by .

Dava ne şekilde açılır?

Dava, dava dilekçesinin mahkeme kalemine verilip harçlandırılması ile açılır. Boşanmaya sebep olan her türlü vakıayı dilekçeye yazmanız gerekir.

Herhangi bir ilde anlaşmalı boşanma yapabilir miyim?

Taraflar arasında sonradan anlaşmalı boşanmadan cayma ihtimali yoksa, boşanma davası alakasız bir ilde açılabilir. Mesela İstanbulda otursanız dahi Samsun’un adliyesi olan herhangi bir ilçesinde anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma davasında harç ne kadar?

Harçlar her yıl değişmektedir. 2024 yılı OCAK ayı itibarıyla 2.200 TL harç ödeyerek boşanma davası açılabilmektedir. Dava sürecinde mahkemece ek tebligat masrafı veya bilirkişi masrafı yatırılması istenebilmektedir.

Boşanma davasında avukatlık ücreti ne kadar?

Her sene barolar birliği tarafından avukatlık asgari ücret tarifesi belirlenir ve resmi gazetede yayınlanır. Avukatınız da bu tarifeden aşağı olmamak kaydıyla davanız için ücreti belirler. Ücretlendirmede davanın süreci ve talepleriniz önem arz eder.

Dava ne kadar sürer?

Dava tamamen mahkemelerin durumuna göre uzar veya kısalır. Davanın uzamasından avukatların bir çıkarı yoktur.

Mahkeme hakimi tecrübeliyse ve hızlıysa dava hızlı biter. Dava sürecinde hakim tayinleri, hakimin hastalığı, hakimin akrabalarının hastalığı, hakimin doğum yapması gibi olaylar olursa, yerine gelen nöbetçi hakim davanın esasına etki edecek hiç bir işlem yapmaz. Yani duruşmalar boş geçer. Bu gibi sebeplerle dava uzayabilir.

Avukatsız boşanma davası açılabilir mi?

Evet açılabilir. Ama boşanma davası incelikle takip edilmesi gereken bir dava türüdür. Hak kaybı yaşamamak adına ve davanızın düzgün şekilde ilerlemesi için muhakkak bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

Kendi başına dava açıp işin içinden çıkamayan, kendi açtıkları davaları aleyhlerine dönen sayısız vatandaş vardır.

Samsunda adliyeye nasıl ulaşırım?

Adliye telefon numaraları, tramvay durakları ve mahkemeler binası iç hat rehberi bu linktedir.

Çekişmeli boşanma davasının aşamaları nelerdir?

Taraflar anşalmalı boşanma yapamıyorsa çekişmeli boşanmayı kestirme yoldan bitirme gibi bir opsiyon yoktur. Dava HMK hükümlerince usul hukukuna göre bir seyir izler. Davayı kadın açarsa bir celsede biter veya ihaneti ispatlarsam bir celsede biter diye bir şey söz konusu değildir. Çekişmeli boşanma HMK uyarınca düzenlenen tüm aşamalar bitince biter.

Davam için herhangi bir ilden avukat tutabilir miyim?

E duruşma donanımı kurulmuş bir ilde oturuyorsanız, Türkiye’nin herhangi bir ilinden avukat tutarak e duruşma vasıtasıyla davanızı gördürebilirsiniz. E duruşma alt yapısı bazı illerde ve bazı ilçelerde olmadığından adliyeden hangi mahkemelerin e duruşma açtığını sorabilirsiniz.

Velayet kimde Kalır?

Velayet konusunda otomatikleşmiş kararlar mevcut değildir. Bu linkimde velayet ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştım.

Ne kadar nafaka alırım?

Nafaka için fiks bir tarife yoktur. Tarafların gelirleri, sosyoekonomik durumları, varsa çocukların kayıtlı masrafları, enflasyon, tarafların ek gelirleri tespit edilerek nafakaya hakim tarafından karar verilir.

Anlaşmalı boşanmada avukat tutmam gerekir mi?

Her türlü davayı kendiniz de açabilirsiniz ama her türlü karmaşık hukuki işlemin altından kalkabilir misiniz? Anlaşmalı boşanma davasında karşı taraf anlaşmalı boşanmadan vazgeçerse dava çekişmeli boşanmaya dönecektir. Bu durumda en başından itibaren iyi bir avukat ile yola çıkmanız halinde hak kaybına uğramazsınız

Müvekkiller ile iyi bir iletişim geliştirmek ve davaları müvekkiller adına en olumlu şekilde sonuçlandırmak için özveri ile çalışmaktayız.

5/5 - (22 votes)
samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları