VEKALETNAME BİLGİLERİ

Yazının Son Güncellenme Tarihi 07/04/2024 by .

AVUKAT BİLGİLERİ

1-Avukat Ayşe Deniz Oral T.C: 68212048630
Samsun Barosu Sicil 1356
Adres :Zafer Mah Bahariye Cad 52/3 İlkadım Samsun

2-Aynı adreste bağlı çalışan

Avukat Cansu Bayramoğlu T.C:55471472870
Samsun Barosu Sicil 2978

Vekalet verirken güncel kimliğiniz, mavi kartınız, yabancı kimlik kartınız ile birlikte notere veya konsolosluğa gidiniz.

Özel yetki gerektirmeyen işler için ahzu kaz ve sulh ibra yetkilerini içeren genel dava vekaleti veriniz.

Özel Yetki Gerektiren İşler İçin Vekalet Verme Usulü

Boşanma davası için 2 fotoğrafla notere veya konsolosluğa gidip boşanmaya özel vekalet vermeniz gerekmektedir. Fotoğrafsız vekaletler boşanma davasında kullanılamaz. Eşinizin TC numarasını bilmiyorsanız noter veya konsolosa rica ettiğinizde vekalete ekler.

NOT: Vekalet vermek veya boşanmak için evlilik cüzdanına gerek yoktur. (Zaten çoğu çift ilk kavgalarında o cüzdanı yırttığından otel girişi hariç evlilik cüzdanının bir işlevi de yoktur)

Velayet davası açılacaksa velayet davası açmak için yetki eklenmesi gerekir. Boşanma harici açılacak velayet davasında fotoğrafa gerek yoktur.

Tapuda aile konutu şerhi konulması, özel yetkiye tabidir. Fotoğraflı vekalet gerekmektedir. Eşinizin aile konutunu satma riski varsa ve yurt dışındaysanız bu yetkileri ekletin.

Nüfusta adres değişikliği yapılması özel yetkiye tabidir.

Yani yurt dışındaki müvekkil nüfusta adres değişikliği yaptırıp, Türkiye’deki evine aile konutu şerhi koydurup boşanma davası açmak isterse, vereceği fotoğraflı vekalete hem boşanma hem adres değişikliği hem aile konutu şerhi konulması yetkilerini vermesi gerekmektedir. Aksi halde ya bu yetkileri içeren başka bir vekalet vermesi ya da gelip burada tapuda ve nüfus dairesinde aile konutu şerhi konulması işlemlerini kendi başına yapması gerekmektedir.

SGK’nda evrak takibi yapmak, bankalardan evrak takibi yapmak, nüfus dairesinde evrak takibi yapmak, vatandaşlık davası hep özel yetki gerektirmektedir. Bu saydığım yetkileri noterden rica etmezseniz kendiliğinden vekalete eklemez. Açılması muhtemel davaları görüştüğümüzde başka özel yetki gerektiren hususları ekletme konusunda fikir alışverişi yapmamız gerkemektedir. aksi halde yeni vekalet çıkarttırmanız gerekecektir.

5/5 - (2 votes)
samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları