BOŞANMA AVUKATI

Boşanma avukatı, kendisini aile hukuku alanında geliştirmiş ve çoğunluk olarak bu dallarda davalara bakan avukattır. Boşanma avukatı olmak için ayrı bir diploma, uzmanlık sertifikası gibi belgeler aranmaz. Bir avukatın kendisini boşanma avukatı olarak nitelendirmesi tamamen avukatın kendisini yetiştirmesi ile ilgilidir.

Boşanma avukatı, boşanma davaları, velayet davaları, nafaka davaları, eşler arasındaki ziynet eşyası davaları, mal rejimi tasfiyesi davaları, evliliğin iptali davaları, babalık davaları, nişan bozulmasından doğan tazminat davaları, evlat edinme, evlenmeye izin, iddet müddetinin kaldırılması gibi aile mahkemelerinde görülen davalara bakar.

Kendini boşanma avukatı olarak vasıflandıran bir avukatın farklı branşta dava bakmasını yasaklayan bir husus yoktur. Aynı avukat ticari davaya, idari davaya, ceza davasına da bakabilir.

Aile hukuku basit bir alan olmayıp, üzerinde titizlikle çalışılması ve araştırma yapılması gereken bir alandır. Bu nedenle eşi ile problem yaşayan kişilerin bu dalda kendini geliştirmiş bir avukat ile çalışmaları önem arz etmektedir. Örneğin senelerde ağır ceza davalarından veya ticari davalardan başka dava almamış bir avukat boşanma davaları konusunda zorlanabilir.

Boşanma avukatı seçerken, avukat ile olan iletişiminizden memnun kalmanız ve avukatın konu hakkındaki bilgisinin siz tatmin etmesi önemlidir. Çekişmeli boşanma davaları uzun sürebildiğinden, seçtiğiniz avukat ile uzun süreli bir diyaloğu yürütüp yürütemeyeceğinizi kendinize sormanız gerekmektedir. Mahkemelerin yoğunluğundan ve Türk hukuk sisteminden ötürü dava uzadığı takdirde, eşinizle olan ilişkinizden daha uzun süre boyunca avukat ile bağınızın olabileceğini göz önüne alarak seçiminizi yapmanız önemlidir.

Yeni yargı sistemlerine göre, mahkeme hakiminin kabulüne bağlı olarak, avukatlar ofislerindeki sistem üzeridnen farklı şehirde de dava takip edip duruşmalara katılabilmektedir. Bu sebeple davanın görüleceği il haricindeki illerden bir avukat ile dava yürütme imkanı da bulunmaktadır.