Boşanma Avukatı Kimdir? Nasıl Boşanma Avukatı Olunur?

Yazının Son Güncellenme Tarihi 10/04/2024 by .

  • Boşanma avukatları, genellikle aile hukuku konusunda uzmanlaşmış avukatlardır ve bu alanda çoğunlukla davalara bakarlar. Boşanma avukatı olabilmek için ayrı bir diploma veya uzmanlık sertifikası gerekmese de, avukatın kendisini bu alanda yetiştirmesi önemlidir.
  • Boşanma avukatları, boşanma davaları, velayet davaları, nafaka davaları, ziynet eşyası davaları, mal rejimi tasfiyesi davaları, evliliğin iptali davaları, babalık davaları, nişan bozulmasından doğan tazminat davaları, evlat edinme, evlenmeye izin, iddet müddetinin kaldırılması gibi aile mahkemelerinde görülen birçok dava türüne müdahil olurlar.
  • Bir avukatın kendisini boşanma avukatı olarak tanımlaması, aynı zamanda ticari, idari veya ceza davalarına bakmasını engellemez. Ancak, aile hukuku karmaşık bir alan olduğundan, bu alanda deneyimli bir avukatın seçilmesi önerilir.
  • Boşanma avukatı seçerken, avukat ile iletişim kurma becerisi ve alanındaki bilgisi önemlidir. Çekişmeli boşanma davaları genellikle uzun sürdüğünden, uzun vadeli bir işbirliği için şahıs olarak iyi anlaşabileceğiniz avukat seçmek önemlidir. Mahkemelerin yoğunluğu ve dava süreçlerinin uzunluğu nedeniyle, avukatınızla uzun süreli bir ilişki kurabileceğinizi göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.
  • Yeni yargı sistemlerine göre, hakiminin onayına bağlı olarak, avukatlar ofislerindeki sistem üzerinden farklı şehirlerde de dava takip edip duruşmalara katılabilirler. (ceza davaları haricinde dava ile ilgili şahıslar kamera üzerinden boşanma davasına giremezler) Bu nedenle, davanın görüleceği il dışında bir avukatla çalışma olanağı da bulunmaktadır.
  • Kimileri için boşanma basit bir iş gibi görünse de iyi bir avukat ile temsil edilmemek ciddi hak kayıplarına sebep olabilecektir.

5/5 - (4 votes)
samsun avukat ayşe deniz oral boşanma avukatı

Hukuki sorunlarınızda yanınızdayız

Çalışma Alanları