"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yaş büyütme ve yaş küçültme davaları

Öncelikle bu tip bir dava açabilmeniz için hastanede doğmamış olmanız gerekir. Çünkü davanın açılabilmesi için doğumla ilgili bir kaydın olmaması gerekir.

Bu tip davalar ömür boyu sadece bir kez açılabilir.

Davayı açan kişinin dış görünümü küçültmek veya büyütmek istediği yaş ile uyumlu olmalıdır.

Davacının kemik yaşı ölçümü mahkemece istenilmemektedir.

Kemik yaşı sol el bileği filmi ile tespit edilir. Dava açmak isteyen kişinin önceden bu ölçümü yaptırıp çıkabilecek sonuç hakkında bilgi edinmesi iyi olacaktır.

Yaşı küçültülecek veya büyütülecek kişinin murad ettiği yaşta bir kardeşi varsa ve bu kardeşinin doğumuna ilişkin de resmi bir kayıt yoksa bu kardeşinin yanına ikiz olarak yazılmayı talep edebilir.

Yaşı düzeltilecek kişinin, iddia ettiği doğum tarihiyle, kendinden önce veya sonra gelen kardeşiyle arasında normal bir hamilelik süresi kadar süre bulunması gerekir.

Söz konusu davanın tanık beyanlarıyla desteklenmesi gerekir.

Bu tip davalar eskiden çocukların ebe yardımıyla evde doğduğu ve nüfusa düzgün kaydedilmediği dönemlerde oluşan hataların düzeltilmesi için açılan davalardır. Günümüzde neredeyse bütün doğumlar ve hamilelikler kayıt altındadır. Davayı açmayı düşünenler tüm bunları göz önünde bulundurarak harekete geçmelidir.

Not: SGK emeklilik süresi ve yaşı hesaplanırken yaş değişikliği sonucu ortaya çıkan yaşı dikkate alınmaz. SGK kaydı başlangıcındaki kayıtlardaki yaş esas alınır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir