"Enter"a basıp içeriğe geçin

Her türlü hukuki problemi savcılığa şikayet edebilir miyiz?

İnsanlar hukuk mahkemelerinde dava açarken harç ödenip de cezai şikayette bulunurken harç alınmadığı için aralarındaki alacak verecek meselelerini dahi savcılığa şikayet etme eğilimindeler. Ceza yargılaması sanıldığı gibi ücretsiz değildir. Ayrıca olur olmadık şeylerin savcılığa şikayet edilmesi de çeşitli sakıncalar doğurabilir.

  • Ceza yargılamasında ve savcılık aşamasında yapılan posta masrafları bilirkişi masrafları, CMK’dan şikayetçiye ve şikayet edilene sağlanabilecek avukat ücretleri yargılama sonunda haksız tarafa yüklenir.
  • Eğer iddia ettiğiniz konuda bir şekilde haklı çıkamazsanız karşı tarafa sizin aleyhinizde iftira davası açma kozu vermiş olursunuz.
  • Savcılık sizin  haklı olup olmadığınızı değerlendirmez. Alacak verecek meselenizde haklı olsanız dahi ceza yargılamasında haksız çıkabilirsiniz. Savcılık sizin şikayetinizdeki iddialar TCK kapsamında suç olarak değerlendirilebilir mi, bunların güvenilir delilleri var mı diye bakar. Suç unsuru yoksa mecburen takipsizlik kararı verir. (Savcılık ciddi şekilde dolandırıcılık unsuru bulunmayan şikayetlerde takipsizlik kararı verme eğilimindedir.)
  • Diyelim ki gerçekten söz konusu olayda suç unsuru var ve borçlunuz yargılama sonucu ceza aldı. Ceza kararı ile birlikte paranın size ödenmesine dair bir karar verilmez. İcra edilebilir bir alacak kararı çıkartmak istiyorsanız mecburen harcını yatırıp hukuk mahkemelerinde düzgün bir dava açmanız gerekir.İhtimal 1 :Mesela siz alamadığınız paranız için borçluyu dolandırıcılıktan savcılığa şikayet ettiniz. Savcı da bu hukuk mahkemelerinde görülmesi gereken bir hukuki uyuşmazlıktır diyerek takipsizlik kararı verdi. Bu durumda hem yapılan posta giderleri vs giderlerini öderdiniz hem de aleyhinde şikayette bulunduğunuz için borçluya iftira davası açma şansı verdiniz.
    İhtimal 2:Alamadığınız paranız için borçluyu savcılığa şikayet ettiniz. Savcı dolandırıcılık unsuru olabileceğini düşünerek dava açtı. Yargılamada borçlunuza CMK’dan avukat atandı, bilirkişi incelemeleri vs yapıldı ve sonucunda işin dolandırıcılık değil sadece alacak verecek meselesi olduğuna karar verildi. Bu durumda hem borçlunuzun CMK’dan atanan avukatının ücretinin ödediniz, bilirkişi ücretleri posta giderleri ve sanık ayrıca kendisine başka avukat tutmuşsa onun vekalet ücretini de ödediniz. Yargılama boyunca vakit kaybedip alacak davası açma sürelerini kaçırdınız. Ayrıca karşı tarafa iftira davası açma şansı verdiniz.
    İhtimal 3: İşin ceza kanunu kriterlerine göre dolandırıcılık unsurları taşımadığını fark ettiniz. Hukuk mahkemelerinde harcını ödemek suretiyle davanızı açtınız. Deliller ve ticari defterler incelendi. Sonucunda faiziyle alacağınızı aldığınız gibi dava masraflarını karşı tarafa yüklediniz .
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir