"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çok hissedarı bulunan bir taşınmazı satın almak istiyorum. Tüm hissedarlar benim adıma satış vekaletnamesi verirse tapuda yeri kendi üzerime alabilir miyim?

Alamazsınız.

Boşuna vekalet toplamak için noter masrafı yapmakla kalırsınız. Bir şekilde yapılsa dahi vekaleti veren kişiler sonrasında dava açarak yeri geri alabilirler.

Hissedarların hepsinden kendi adına satış vekaleti alıp sonra tapuda taşınmazı kendi üzerine geçirilebileceğine dair bir görüş var. Bu fikrin nereden çıktığını da bilemiyorum.

Bir çok farklı kişide bu şekilde bir çaba gördüm. Bu şekilde işlem yapabilen kimseye rastlamadım.

  • Satış 2 tarafı bulunan bir akittir. kişi kendi kendine satış yapamaz. Diyelim ki tüm hissedarların kendi adınıza düzenlediği satış vekaletnameleri ile birlikte tapuya gittiniz ve yeri üzerinize geçirmek istediniz. Alıcı da Satıcı da siz olduğunuz için işlem mümkün olmayacaktır.

Diyelim ki tapuda bir şekilde bu işlemi yaptırdınız ve yeri üstünüze geçirdiniz. Hissedarlardan biri aleyhinize dava açıp işlemi bozabilir.

  • Bu işlemin tapuda tescili mümkün değildir ama diyelim ki çok acemi veya çok yoğun bir memurlukta işlemi kabul ettirme şansınız var. 9 vekaleti toplayıp da 10. kişi vekaleti vermeyebilir. Önceki yaptığınız tüm masraflar üzerinize kalacağı gibi sil baştan yeni masraflar yapıp dava yolları aramanız gerekecektir.
  • Yine de ısrarla bu işi yapmak istiyorsanız işlemin sakat olmaması için satışı kendinize değil bir başkasına yapmanız gerekir zira kendi kendinize satış yapmanız sakat bir işlem olacaktır. Ancak arsayı üstüne yapacağınız kişini borçlu veya boşanma aşamasında olup olmadığını iyice tetkik etmeniz gerekebilir. Kişi borçluysa, ölümcül hastaysa, boşanma aşamasındaysa taşınmaz elinizden gidebilir.
  • Diyelim ki işlemi yaptınız yeri üstünüze aldınız. Size vekalet veren hissedarlar vekaletin kötüye kullanılmasından dolayı aleyhinizde dava açıp yeri kendi üzerlerine geçirebilir ve yargılama masraflarını da üzerinize yükleyebilir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x