"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mal Rejiminin Sona Ermesi

Mal rejiminin sona erip mal rejimini tasfiye edilebilmesi için, eşlerden birinin ölümü, boşanma davasının açılması veya tarafların başka bir mal rejimine geçmesi gerekmektedir.

2002 yılından sonra, evliliklerde otomatik olarak edinilmişş mallara katılma rejimi uygulanır. yani tarafların bekarlıktan getirdiği mallar, kazandıkları manevi tazminatlar, şahsi mallar hariç tüm mallar, diğer eşin maddi katkısı olmasa dahi bu mal üzerinde 1/2 oranda hak sahibidir.

Yurt dışında evlenen kişinin Türkiye’deki malları için de 1/2 oranda ortaklık söz konusudur.

Bu ortaklığın tasfiyesi için;

D. Mal rejiminin sona ermesi ve tasfiye
I. Sona erme anı
Madde 225 – Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.
Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hâllerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.
Boşanma davasının açılması halinde mal rejimi sona erer ve boşanma tarihinden sonra edinilen mallar paylaşıma katılmaz.

Genelde taraflar boşanma durumunda mal rejiminin tasfiyesi için dava açar.

Ölüm halinde de bu mal rejimi sonra erdiğinden mirasçıların da dava hakkı olabilmektedir.

Örneğin erkek ve kadın eş evliylen erkek eş üzerine ev alınmıştır. ölüm halinde kadın eş ve çocuklara miras düşecektir. kadın eş ev üzerindeki payını büyütmek için mal rejimi tasfiyesini mirasçı çocuklara karşı dava edebilir.

Örneğin erkek ve kadın eş evliyken 2002 yılından sonra erkek eş üzerine bir ev alındı ve kadın eş çocuksuz şekilde öldü. kadın eşin diğer mirasçıları bu evden pay almak için mal rejimi tasfiyesini dava edebilir.

sonuç olarak mal rejimi tasfiyesi sadece boşanma ile olmamaktadır. bunu bilmeyen pek çok kişi veraset ilamındaki payları esas alarak yanlış oranda miras paylaşımı yapmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x