"Enter"a basıp içeriğe geçin

Boşanma halinde evcil hayvanın durumu

Yurtdışında evcil hayvanların velayeti nafakası ciddi ciddi tartışılıyor, hatta mahkemece hayvan psikoloğundan görüş aldırılır ama bu uygulama Türkiye’de yok. Boşanma halinde evcil hayvanın velayetini almak isteyen farklı biri yöntem gütmek zorundadır.
.
Türk hukukunda her ne kadar hayvan bir eşya olarak kabul edilse bile Türkiye Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesine taraf olmuş ve  2003 yılında sözleşmenin onaylanmasının uygun bulunmasına dair kanunla sözleşmeyi Türkiyede Kanun hükmüne geçirmiştir.(Yani bu sözleşme kanun hükmündedir. )2004 yılında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 26166 sayılı Uygulama Yönetmeliği çıkarılmıştır.
.
Bu yasal düzenlemelere göre  hiçbir ev hayvanının gereksiz acı, sıkıntı ve ıstırap çekmesine sebep olunamaz ve bir ev hayvanının terk edilemez.  Evcil  hayvan haczedilemez. Hayvanlar yaşam hakkına sahiptir, kötü beslenemez, kötü bakılamaz, kötü muameleye tutulamaz.
.
Bütün bu kanunlar yürürlükte olsa dahi hayvanın velayeti boşanma davasında tartışılmamaktadır. Evcil hayvan için velayet ve nafaka sadece tarafların anlaşmasıyla anlaşmalı boşanma protokolüne geçirilebilir onu da hakimin icra edilebilir bir karara döküp dökmeyeceği şüphelidir.
.
Doktrinde vahşi bir hayvanın zilyetliğini ilk ele geçiren hayvan üzerinde hak sahibi olur. Yani doktrine göre sokakta bulduğum kediyi eve ben alırsam kedi benimdir. Veya barınaktan evrak doldurarak bir kedi alırsam yine kedi benimdir.
.
Evcil hayvanınızın kimde kalacağı konusunda anlaşmazlığınız varsa, şahit beyanları, hayvanın karnesi, çipindeki kimlik bilgileri, veterinerlik ve mama masraflarının kim tarafından ödendiği ortaya çıkartılarak eşya hukukuna göre işin çözümlenmesi sağlanabilmektedir.
.
Mahkeme kararıyla hayvanın sahibi olarak tespit edilen kişinin Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve bu sözleşmeyi tamamlayıcı diğer kanunlar çerçevesinde hayvana iyi bakıp bakmadığı denetlettirilebilir ve ihlal varsa para cezası uygulanması sağlanabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir