"Enter"a basıp içeriğe geçin

Boşanma davasında maddi taleplerde bulunmanın önemi

Evliliklerde eşlerin birbirleri için fedakarlıklarda bulunması doğaldır. Bu şekilde olması da gerekmektedir.
.
Boşanmak için danışmaya gelen kadınların şikayetleri dinlendiğinde erkeklerin kendi lehlerinde yapılan fedakarlıklar bir müddet sonra taşıyamadığı, eşine borçlu olduğu bu maddi ve manevi yükün altından eşini küçük görerek kalkmaya çalıştığı, eşine kötü davranmaya başladığı, aldatma, şiddet gibi sorunlarla evliliği bitme noktasına getirdiği görülmektedir. Detaylı araştırıldığında kadınların maddi ve manevi çok fazla taviz verdiği anlaşılmaktadır.
.
Şu alıntıladığım yazıda fazla fedakarlıklarda bulunmanın ilişkilerde nasıl ters tepeceği anlatılmıştır:
.
Ve sadece karşımızdaki istiyor diye kendimizden ne kadar ödün verirsek bu durum bizim iç dünyamızda hayata karşı kırgın ya da öfkeli yapar. Çünkü ezilmişlik ve yok olma duygusu verir. Çok fazla fedakâr olmak zamanla karşımızdakinden alacaklı hale gelmiş oluruz sevdiğimiz ise bize borçlanmaya başlar. Ve bir zaman sonra alacaklı olduğumuzu düşünürüz. Karşımızdakinin de bize borçlu olduğunu kabul etmiş oluruz.

.
Ve biz ne kadar üstüne gidersek o bizden kaçmak ister..
Çünkü borçlu alacaklısını alacaklı borcunu ödemeyeni sevmez…
Aldatmalarda böyledir.
.
Aldatılanın affetmesi unutması hafızasından silmesi oldukça zordur. Unutması için kabul etmesi gerekir. Kabul etmek ise yenilgiyi kabullenmekle eş anlama gelir.”

Tabi bu alıntıladığım yazı gayet romantik bir üslupla yazılmış olsa da danışmaya gelen bayanlar genelde ağır depresyonda, ihanete uğramış dayak yemiş  3. sayfa haberlerine konu olacak vakıalar yaşamış olarak gelmektedir.
.
Erkeklerin,  evli oldukları süreçte vicdan azabı yaratarak eşlerinden aldıkları paraları, boşanma sonrasında aslında sevgililerine yedirdikleri, gece kulüplerinde veya kumarda harcadıkları veya erkeğin göz önünde olmayan bir çok gizli gelirinin olup sırf eşinin kendine bağımlı olması için elindeki birikimi aldığı ortaya çıkabilmektedir. Boşanmadan sonra bu tip bilgiler kadın tarafının kulağına gelince müthiş bir ruhsal çöküntü yaşanabilmektedir.
.
Anlattığım sebeplerle boşanmaya karar veren hanımların maddi ve manevi taleplerinden vazgeçerek boşanmaya çalışması durumunda iyice taviz vermiş konuma düşebilecekleri, ileride çocukları tarafından “babamdan niye bütün haklarını talep etmedin” diye hesap sorulabileceği, talep etmedikleri maddi ve manevi tazminatlar ve diğer maddi alacaklar için sonradan pişmanlık duyabileceklerini hatırlatmakta fayda vardır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x