"Enter"a basıp içeriğe geçin

Baroya bağlı avukat nedir?

Avukat olduğunuzu öğrenenlerden bazıları şu soruyu sorar: Baroda mı çalışıyorsun?

1-Avukatlar baroda çalışmaz. Baro Avukatların bağlı olduğu bir mesleki kuruluştur.

2-Avukatların baroda veya adliye içinde ofisi olmaz. Baroya gidip “avukatım burada mı?”diye sormayınız. Avukatların kendi ofisleri olur. Mesailerinin ofislerinde yaparlar, icap ettiğinde adliyeye veya icraya giderler.

3-Adli yardım veya CMK’dan görevlendirilen avukatlar da baro avukatıdır, diğer tüm avukatlar da. Bir kamu kurumunda memur olarak avukatlık yapan kişiler hariç tüm avukatlar baroya bağlı olmak mecburiyetindedir.

4-Devlet memuru avukatlar haricinde baroya bağlı olmayan kişiler sahte avukattır. Bunun ötesi yoktur. Dikkatli olun.

5-Bazen evinize hacze gelen kişiler kendilerini avukat olarak tanıtır. Bu kişilerin bir avukatın katibi veya hukukla hiç alakası olmayan bir şahıs olma ihtimali vardır. Bir kişinin avukat olup olmadığını aşağıdaki linklerden isim ve soyad girerek teyit edebilirsiniz.

http://www.barobirlik.org.tr/

Bu linkte sağ alt tarafta avukat ara kısmı vardır. Bu kısımdan avukat ismi ve soyadını girince fotoğrafıyla birlikte kişinin bilgileri çıkmaktadır. Burada kaydı olmayan kişiden şüphelenin.

http://www.samsunbarosu.org.tr/Default.aspx

Bu linkte de sol alt kısımda avukat arama kısmı vardır. Sadece Samsun Barosuna bağlı avukatları gösterir. Size avukat olduğunu söyleyen şahıs eğer “ofisim Samsun’da” diyorsa buradan da arayıp teyit edebilirsiniz.

Bir kişinin sahte avukat olduğundan emin olursanız Baroya ve savcılığa şikayet ediniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir