"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avukat seçerken nelere dikkat etmeliyim?

 • Konunuz hakkında iyi araştırma yapabilen bir avukatı tercih edin.
  Hukukun konuları o kadar değişik ve o kadar geniştir ki normal bir insanın çoğu sorunuzu anında cevaplandırabilmesi  mümkün olmayabilir. Bu nedenle düzgün ve güncel araştırma yapabilen bir avukatla çalışmanız hayati önem arz eder.
  .
 • Muhakkak karakterinize uygun bir avukat seçin.
  Kimi davalar kapsamı nedeniyle çok uzun sürebilir. Bazı davalar birkaç ay içinde bitebilir, bazı davalar ise yıllarca sürer. Eğer avukatınızla anlaşamıyorsanız neredeyse kötü bir evlilik yapmış kadar sıkıntı yaşarsınız. Zaten adliyede takip edilen davaların tarafları ve vekillerine bir göz atınca 3 aşağı 5 yukarı herkesin kendi meşrebine göre bir avukat seçtiği anlaşılır. Eğer ilk kez dava açacaksanız ve hiç bir aukatı tanımıyorsanız biraz dolaşıp sizinle iyi iletişim kurabilen biri ile anlaşmanız sizin için iyi olur.
  .
 • Ucuz veya pahalı avukattan hangisini seçmem gerekir?
  Siz nasıl avukatı seçiyorsanız avukat da sizi seçer.
  Sizden fahiş bir ücret isteyen avukat belki de sizinle anlaşamayacağını düşünüp çok yüksek bir ücret söylemiş de olabilir. Veya piyasada pahalı bir avukat olarak bilinen bir kişi sizin  işinizi rahatlıkla yapabileceğini düşünüp avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden iş kabul edebilir. Sizin şüphelenmeye başlamanız gereken ucuzluk baremi asgari ücretten tarifesi olmalıdır. Avukatların avukatlık asgari ücret tarifesinden aşağıda iş kabul etmesi yasaktır. Avukatın, listeden aşağı iş kabul etmesini çeşitli sebepleri olabilir ve bunlar sizin davanızı da etkileyebilir.
  .
 • Avukatın ofisinin kalabalık olması, ofis dekorunun süslü olması vs şeyler iş kalitesinin etkiler mi?
  Kalabalık bir ofise dava verdiğinizde duruşmalara tabelada adı geçen tüm avukatların heyet gibi gireceğini mi düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Ofis ortaklarından bir tanesi veya maaşlı çalışan avukatlardan müsait olan hangisiyse o davanıza girer.
  Ofisin dekorunun güzel olması vs şeyler kişilerin işine verdiği önemi gösterse de tek göz iş hanı odalarında iş yürüten nice mükemmel bilgi donanımına sahip avukat vardır. Kimi avukat o kadar tutulur ki ofisine tabela bile asmaz. Dekora, süse değil hukuki sorununuzla ilgili konulara odaklanmanızı tavsiye ederim.
  Kimi müvekkil ofisin kalabalık olmasından etkilenir. Bu kalabalık kimi durumlarda işe yarasa da bazı durumlarda aleyhinize olur. Kalabalık ofis, sizin, kimsenin duymasını istemediğiniz ceza davanızın veya ihanetle ilgili açık saçık belgeler içeren bir boşanma davanızın da aynı kalabalığın elinden geçeceğinin delilidir. Davanızın türüne göre etkilendiğiniz  şeyleri birer kez daha düşünün.
  .
 • Avukat davamı %100 kazanacağını söyledi, garanti veren bir avukatı mı tercih etmeliyim?
  Tam aksine garanti veren bir avukata kuşkuyla yaklaşmanız gerekir. Avukatların dava sonucuyla ilgili garanti vermeleri yasaktır. Kanunlar ve içtihatlar sürekli değişirken, dava gidişatında iddianızı çürütebilecek deliller ileri sürülebilecekken kimse lehinize garanti veremez.
  Diyelim ki garanti alarak işe girdiniz. Davayı kaybetmiş olsanız dahi eğer avukatınız dosyanızı düzgün takip etmişse onun aleyhinde tazminat alamazsınız. Yani bu garanti sözde bir garanti olacaktır.
  .
 • [{(Çok çakal bir avukat arıyorum hakkımı ancak o savunabilir)}] ??
  Müvekkiler piyasada harıl harıl “çok çakal avukat”, “çok piç avukat”, “mafya avukatı” şeklinde tanınan kişileri araştırıyor. Bu da bir mantık, ancak işi bir de şu şekliyle düşünün: Sizi o çok piç veya çakal avukatın elinden kim kurtaracak? Başka bir “piç veya çakal avukat” olarak tanınabilecek kişiyi daha tutup da mı işin içinden çıkacaksınız? Nasıl bir kısır döngüye gireceksiniz?
  Sizin aradığınız “uyanık” avukat masrafını ve ücretini aldığı halde davanızı açmadığında, duruşmalarınıza girmediğinde, veya hak kazandığınız paranın %50, %60, %70lik kısmına el koyduğunda nasıl işin içinden çıkacaksınız?
  Veya uzun aramalar sonucu bulduğunuz başka bir sıfata sahip avukat davanızda anormal veya sert çıkışlar yapıp hak kaybına sebep olunca ne yapacaksınız?
  Piyasada esas aramanız gereken dürüst avukattır.
  Gerçi herkes kendi meşrebine göre bir avukat aradığından, yine kendi karakterinize uygun birini bulacağınız için, bu anlattıklarımın çoğu insan için pek de bir önemi yoktur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir